Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Taksim Projesinde Halk Yürütmeyi Durdurdu

Taksim Yayalaştırma Projesi bir haftadır fiilen durmuş durumda. Kentsel dönüşüm projelerinde mahkemelerde kazanılan ‘yürütmeyi durdurma’ kararlarının uygulandığı genelde görülmez. Davalı taraf yürütmeyi durdurma kararını temyize taşır, o sırada bilmediğimiz bir hukukla inşaat faaliyetleri resmiyette ‘kaçak’ olarak devam eder.

Taksim Projesinde Halk Yürütmeyi Durdurdu

Temyizden de davalı taraf haklı çıkar, böylece inşaat da o arada tamamlanır ve ‘ak’lanır.
 
Geçtiğimiz Cuma günü İstanbul 6. İdare Mahkemesi, Topçu Kışlası Projesi'ne karşı açılan davada, yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Bu karar kazanılmış ve emsal teşkil edebilecek bir karar olarak hanemize yazılsa da, daha önceki tecrübelerimizden biliyorduk ki, karar fiilen uygulanmayacak ve Yayalaştırma Projesi ile Taksim’in ile üstü altına getirilmeye devam edecekti.

Ta ki, 28 Mayıs Salı sabaha karşı parktaki ağaçların iş makineleri ile sökülmeye başlandığı haberini alanların Gezi Parkı direnişi başlayana kadar…

4 Haziran Salı günü itibariyle Taksim Yayalaştırma Projesi halkın direnişe verdiği destek ile fiilen durdurulmuş durumda. Üstelik 1 Mayıs’ta inşaat çukurlarına düşeriz kaygısı ile Taksim’i 1 Mayıs’a açmayanlara inat, bir kişi bile henüz inşaat çukurlarına düşmedi.

Bilirkişi Raporu

Şehir Plancıları, Peyzaj Mimarları ve Mimarlar Odası’nın Taksim Yayalaştırma Projesi adıyla Gezi Parkı’na ‘Taksim Kışlası’nın yapılmasının önünü açan 17.01.2012 tarihli 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Plan tadilatlarına dava açmıştı. Dava için İstanbul 1. İdare Mahkemesi tarafından atanan bilirkişiler tarafından olumsuz karar çıktı.

Yıldız Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Cengiz, Yıldız Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Öğretim Üyesi Doç. Dr. Darçın Akın, Fatih Sultan Mehmet Vakfı Üniversitesi’nden Mimar Y. Doç. Dr. Lütfi Yazıcıoğlu’ndan oluşan heyet, plan tadilatı için “Dava konusu koruma amaçlı nazım imar planı değişikliklerinin çevre, kültürel ve doğal miras, sosyal kültürel ve ekonomik yapı, teknik altyapı, sosyal donatı, yapı ve sokak dokusu, mülkiyet yapısı, ulaşım, dolaşım sistemi, örgütlenme biçiminin şehircilik ilkeleri planlama ve koruma ilkelerine uygun olmadığı” kararını verdi.

İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nin bu bilirkişi raporuna ve bir haftadır Gezi Parkı direnişi eşliğinde yaşananlara göre, proje hakkında nasıl bir karar vereceği bekleniyor.

Yürütmeyi Durdurma

Aynı gün, Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği’nin İstanbul 6. İdare Mahkemesi’ne açtığı dava, Kültür Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu’nun Topçu Kışlası yapılmasına onay veren kararına yürütmeyi durdurma kararı ile sonuçlandı.

Kararın, koruma yüksek kurulunun savunmasının ardından, yenilenmesi bekleniyor.

Gezi Parkı Direnişinin Talepleri

Bütün bu hukuki kazanımların yanında bir haftadır süren Gezi Parkı Direnişi etrafında şekillenen ayaklanma neticesinde, Gezi Parkı özelinde direnişin bir takım talepleri bulunuyor. Bu talepler arasında, Gezi Parkı’nın park olarak kalması gerektiği vurgusu ile ne Taksim’e Topçu Kışlası yapılmasına ne de tüm doğa ve yaşam alanlarımızın talan edilmesine izin verilmeyeceği yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/taksim-projesinde-halk-yurutmeyi-durdurdu_109516.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!