Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Gezi Parkı için Nöbette

Taksim Gezi Parkı'nda ağaçların kesilmesini 'yasadışı' bir iş olarak değerlendiren Cem Tüzün, yapılan tahribatın bir şekilde telafi edilmesini ve sorumlular hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını isterken; Korhan Gümüş de bu tür kamusal müdahalelerin daha karar aşamasında bütün görüşlere açık biçimde ele alınması gerektiğini söyledi.

  • İstanbul Gezi Parkı için Nöbette
  • İstanbul Gezi Parkı için Nöbette
  • İstanbul Gezi Parkı için Nöbette
  • İstanbul Gezi Parkı için Nöbette
  • İstanbul Gezi Parkı için Nöbette
  • İstanbul Gezi Parkı için Nöbette
  • İstanbul Gezi Parkı için Nöbette
  • İstanbul Gezi Parkı için Nöbette

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 'yaya geçişini engelleyen duvarın yıkımı ve yolun genişletilmesi' olarak açıklanan Taksim Gezi Parkı'ndaki çalışmalara karşı başlatılan nöbet devam ediyor. Çevik polis koruması altında sürdürülmeye çalışılan, ancak 'Gezi Parkı nöbeti'ne katılanlar tarafından yine engellenen çalışmalar, ilk gün BDP İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve CHP Parti Meclisi Üyesi Gülseren Onanç'ın da eyleme destek vermesiyle durduruldu. yapi.com.tr'nin sorularını yanıtlayan Ayaspaşa Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Cem Tüzün, gece ağaçların söküldüğünü haber alır almaz hemen Gezi Parkı'na geldiklerini ve çalışmalara müdahale ettiklerini, yapılanın yasal olmadığını ilgililere aktardıklarını söyledi ve sonrasını şöyle anlattı:

"Kurul üyelerine açıklama yapma yasağı getirilmiş"

"Sabah mesai başlar başlamaz, hem benim de bir üyesi olduğum Ayaspaşa Derneği, hem de Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği olarak Koruma Kurulu’na bir dilekçe verdik. Burası kentsel sit alanı içinde kalan bir bölge ve Kurul verilen kararlardan sorumlu. Şu tecavüzün yapıldığı yer, Beyoğlu Koruma Amaçlı İmar Planına göre Gezi Parkı sınırları içinde yer alıyor. Şu anda sürmekte olan Tarlabaşı, Cumhuriyet Bulvarı ve Askerocağı Caddelerini kapsayan tünel inşaatı için Koruma Kurulu’ndan alınan proje onayında da burası Gezi Parkı sınırları içinde görünüyor. Yani şu anda yaptıkları, o yolu usulsüz olarak genişletmek; Taksim Gezi Parkı’ndan çalıyorlar. Koruma Kurulu’ndan acil olarak bununla ilgili önlem almasını, bu yasadışı olayın önüne geçilmesini, yapılan tahribatın bir şekilde telafi edilmesini, sorumlular hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını istedik. Dilekçe verdiğimiz sırada öğrendiğimize göre, Kurul üyelerine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklama yapma yasağı getirilmiş. Oysa onlar, bağımsız bilim insanları, devlet memuru değiller; onları, bu işin doğrusunun ne olduğunu kamuoyuyla paylaşmaya davet ediyoruz".


Dertlerini anlatacak yetkili bulamamaktan yakınan Tüzün, "Kim müteahhit firmanın adamı, kim zabıta memuru ya da belediyede çalışıyor, kim sivil polis belli değil" diyerek, Gezi Parkı'nı korumaya çalışanların polisle karşı karşıya getirilmesini de eleştirdi:

"Bugün, bu işin teknik sorumlusu kimse konuşalım, projeleri açıp birlikte bakalım diyerek, aynı zamanda Taksim Dayanışması’nın sekreteryasını yürüten Mimarlar Odası’ndan arkadaşlarla beraber Kalyon İnşaat’ın şantiyesine gittik. Bize, yetkililerin sahada, kazı yapılan yerde oldukları söylendi; buraya geldiğimizde ise şantiyedeki yetkililerle konuşmamız istendi. Sabahtan bu yana Büyükşehir Belediyesi’nden hiçbir yetkili yok burada, ya da kendilerini gizliyorlar. Kim müteahhit firmanın adamı, kim zabıta memuru ya da belediyede çalışıyor, kim sivil polis belli değil. Burada çevik kuvvetteki genç çocuklarla, İstanbul’a sahip çıkmak isteyen insanları karşı karşıya bırakıyorlar".

Korhan Gümüş: Belediye enerji söndürücü değil, enerji yaratıcı bir rol oynamalı

Korhan Gümüş de, kamusal müdahalelerin karar alma mekanizmalarının da kamusal nitelikte olması gerektiğine vurgu yaparak, kente enerji, hayat verecek çok önemli bir kamu alanı olarak tanımladığı Gezi Parkı'nın yönetiminde belediye bürokrasisinin enerji söndürücü değil enerji yaratıcı bir rol oynaması gerektiğine işaret etti. Gezi Parkı'nın hiçbir belediye başkanı döneminde zeka pırıltısı taşıyan bir yöntemle ele alınmadığının ve kullanılamadığının altını çizen Gümüş, "Belediyenin, devletin görev yapmadığının en önemli göstergesi, bu kamu alanının bugünkü hali. Belediye, sürekli inşaat yapmaktan başka bir şey düşünmüyor. Bu sistemin kendi içinde çok büyük bir kriz yarattığının hepimiz farkındayız" diye konuştu. AB rekabet normlarına göre kamusal alanlarla ilgili kararlarda yatırımcı ya da uygulayıcı kuruluşların karar sürecinin dışında olması gerektiğini kaydeden Gümüş, şöyle devam etti:TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-gezi-parki-icin-nobette_109172.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!