Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Bina Sanat Kurumu’nda Kalacak

Gençlik Parkı’nın içinde bulunan ve 1942 yılında “Göl Gazinosu” olarak kullanılan yapı, Sanat Kurumu binası adıyla yaşamaya devam edecek. Ankara 15. Asliye Hukuk Mahkemesi, AKP’li Melih Gökçek yönetimindeki Anakent Belediyesi’nin, Milli Komite’ce, 1994 yılında Sanat Kurumu’na tahsis edilen binanın, kurum tarafından tahliye edilmesi için açtığı

Cumhuriyet Ankara
Tarihi Bina Sanat Kurumu’nda Kalacak

Gençlik Parkı’nın içinde bulunan ve 1942 yılında “Göl Gazinosu” olarak kullanılan yapı, Sanat Kurumu binası adıyla yaşamaya devam edecek. Ankara 15. Asliye Hukuk Mahkemesi, AKP’li Melih Gökçek yönetimindeki Anakent Belediyesi’nin, Milli Komite’ce, 1994 yılında Sanat Kurumu’na tahsis edilen binanın, kurum tarafından tahliye edilmesi için açtığı davayı reddetti. Mahkemenin ret kararında, binanın 1950 yılında “Sanat Sevenler Kulubü” olarak kurulan ve sonra Sanat Kurumu adını alan derneğe, “süresiz” olarak tahsis edildiği ve belediyenin tahliye isteği hak ve yetkisinin bulunmadığı vurgulandı.

Ankara’nın en köklü sanat kurumlarından birisi olan Sanat Kurumu, 1950 yılında “Sanat Sevenler Kulübü” olarak kuruldu. 1967 yılında derneğin yapısı, Bakanlar Kurulu kararı ile “Kamuya Yararlı Dernek” şekline dönüştürüldü. Amacı “güzel sanatların toplum içinde yayılmasını ve gelişmesini sağlamaya çalışmak” olan kurumun adı, 1981 yılında, “Sanat Kurumu” olarak değiştirildi ve tüzüğü de bu değişikliğe göre yeniden biçimlendirildi. Bugün ressamlardan heykeltraşlara, tiyatro oyuncularından ses sanatçılarına değin pek çok sanatçının üye olduğu kurum, 58 yıllık geçmişe sahip.

Zeki Müren de sahneye çıkmıştı

Kurum faaliyetlerini, Gençlik Parkı içinde yer alan ve bir dönem Zeki Müren gibi sanatçıların da konserler verdiği eski Göl Gazinosu binasında sürdürüyor. Bina 1994 yılında, Milli Komite tarafından, Sanat Kurumu’na “süresiz olarak” tahsis edilmişti. Ancak Melih Gökçek yönetimindeki Anakent Belediyesi, Gençlik Parkı’nın yeniden düzenlenmesi amacıyla başlattığı proje kapsamında, Sanat Kurumu binasının da kendilerine verilmesi ve tahliye edilmesi yönünde Ankara 15. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açmıştı. Ancak mahkeme, Anakent Belediyesi’nin açtığı davayı reddetti.

Mahkemenin ret kararında, “Davalı derneğe Kültür Bakanlığı’nca tahsis edilen yapının yıkılamayacak yapılar niteliğinde bulunduğu, davacı belediyenin dava konusu mahalledeki projenin uygulanması için yapının boşaltılmasının gerekmediği, tahsis edilen yapının bulunduğu nikâh salonu binasının Büyükşehir Belediyesi’nce uygulanacak olan projeden istisna olunduğu, yapının Kültür Bakanlığı’nca davalı derneğe kullanılması amacı ile düzenlenen 18.05.1994 tarihli protokol ile binanın Milli Komite kararı gereğince yıkılıncaya kadar geçecek süre içinde kullanılmak üzere tahsis olunduğu, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin almış olduğu kararla Kültür Bakanlığı’nca yapılan tahsisin iptal hak ve yetkisi bulunmadığı anlaşıldığından, Yargıtay bozma ilamında belirtilen İdare Mahkemesi’nce verilen kararında Danıştay bozma ilamına uygun olarak Belediye Encümeni’nce alınan kararın iptaline karar verilmiş olduğundan, sabit olmayan davanın reddine karar verilmesi sonuç ve kanaatine varılmıştır” denildi. Konuyla ilgili Cumhuriyet Ankara’ya açıklamalarda bulunan Sanat Kurumu Başkanı İlker Çetin, dava sürecini şöyle anlattı:

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-bina-sanat-kurumunda-kalacak_77075.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!