Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Cami, Baraj Suları Altında Kalmaktan Kurtarıldı

Artvin'de Deriner Barajı suları altında kalmaması için nakledilen Osmanlı dönemine ait eserler arasındaki 150 yıllık Zeytinlik Köyü Camisi'nin yeni yerleşim yerinde aslına uygun inşası tamamlanmak üzere.

yapi.com.tr/AA
Tarihi Cami, Baraj Suları Altında Kalmaktan Kurtarıldı

Türkiye'nin, kemer baraj sınıfında en yüksek barajı Artvin Deriner Barajı'nda bir süre önce su tutulmaya başlanmasıyla su altında kalmaması için nakledilen Osmanlı dönemine ait eserler arasındaki yaklaşık 150 yıllık Zeytinlik Köyü Camisi'nin, yeni yerleşim yerinde aslına uygun inşası tamamlanmak üzere.

Barajda su tutulmasıyla kent merkezine 50 kilometre mesafedeki Zeytinlik köyü de su altında kaldı. Kültür ve Tabiat Varlıkları kapsamında oruma altındaki tarihi Zeytinlik Köyü Camisi'nin su altında kalmaması için sökülüp, köyün üst kısmında belirlenen alana kurulması çalışmalarına 8 ay önce DSİ Bölge Müdürlüğü ekiplerince başlanmıştı.

Kitabesinde Hicri 1272 yılında Saliha Hanım tarafından yaptırıldığı yazılı olan Zeytinlik Köyü Camisi'nin orijinal görüntüsünün korunması amaçlanıyor. Caminin su altında kalmadan önce sökülen iç kısmında bulunan, dönemin ahşap ve taş işçiliğini yansıtan mihrap, minber, tavan kaplamaları, süslemeler, korkuluklar ve yapıldığı döneme ait bilgiler içeren dış cephedeki taşlar ile dış kapısı, aslına uygun inşa edildi. Dış ve iç mekanları tamamlanan caminin minare ve çevre düzenlenmesi çalışmaları hızla devam ediyor.

Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması kapsamında olan, yeniden yapımı ve bazı kısımlarının taşınması kararı bulunan Oruçlu Köyü Gümrük inası, Oruçlu Köyü Camisi ve Zeytinlik Köyü Aşağı Türbe'nin yapımı da aynı proje kapsamında gerçekleştiriliyor.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-cami-baraj-sulari-altinda-kalmaktan-kurtarildi_110765.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!