Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Atatürk Barajı'na Atık Su Akmayacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği Yatırım Dairesi Başkanlığı’nın finansman desteğiyle yürütülen Adıyaman Atık Su Arıtma Tesisi ve Atık su Kolektör Hattı'nın projesinin temeli atıldı.

yapi.com.tr
Atatürk Barajı'na Atık Su Akmayacak!

Maliyeti 18 milyon 536 bin Euro olan projenin temeli Atatürk Barajı Stilce Mevkiinde atıldı. Adıyaman'ın atık sularının aktığı Atatürk Barajı göleti, projenin hayata geçmesiyle birlikte kirlenmeyecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Başdanışmanı Raif Yetim, "Ülkemizin AB uyum sürecinde çevre alanındaki yükümlülüklerini zamanında tamamlamasına katkı sağlayacak olan, Adıyaman Atık Su Arıtma Tesisi ve Atık su Kolektör Hattı'nın hayırlı olmasını diliyorum" dedi. Proje ile ilgili bilgi veren Yetim, "Bu proje kapsamında Atatürk Barajımıza ulaşan kirlilik azalacak ve Adıyaman da gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir çevre bırakmış olacağız. Arıtma tesisinde, 26 kilometre kolektör hattı ve bir adet sifon inşa edilecektir. Arıtma tesisinin günlük kapasitesi 33 bin metreküp olup, aktif çamur yöntemiyle arıtma yapılacaktır. Adıyaman Atık su Arıtma Tesisinde yılda 173 bin metreküp çamur üretilecek. Çamurun orman alanları ve tarımda ullanılması ön görülmektedir. Tesis atık fermantasyonu sonucunda oluşan gazdan yılda 2,7 milyon Kw elektrik üretilecek olup bu tesisin ihtiyaç duyduğu elektriğin yüzde 96'sını karşılayacaktır" şeklinde konuştu.

ETİKETLER: Atatürk Barajı
http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-barajina-atik-su-akmayacak_114371.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!