Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İmarda Cami Yerine İbadethane Yazacak

Çevre Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle “cami yapımı” ifadesinin, “ibadet yeri” olarak değiştirildiğini bildirdi.

yapi.com.tr
İmarda Cami Yerine İbadethane Yazacak

Hürriyet'in haberine göre, imar yetkisini elinde toplayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, büyükşehirlerin kurulmasında sonra yetkileri kısıtlanan ilçe belediyelerini güçlendirmek için düzenleme yapacaklarını açıkladı. Bayraktar, imar yönetmeliğindeki değişiklikle “cami” ifadesinin, “ibadet yeri” olarak değiştirildiğini bildirdi.

TBMM’de yasalaşan son torba tasarıyla imar yetkisinin büyük bölümünü elinde toplayan Bayraktar, yetkinin bulunla da kalmayacağını, belediyelerin “imar yönetmeliklerinin” de bakanlık tarafından inceleneceğini ve onay verileceğini söyledi. Bayraktar, sohbetinde şunları söyledi:

İsteyene cemevi

“İmar yönetmeliğini değiştirdik. Yerleşim bölgelerinde cami yapımı değil, ibadet yeri yapımı ifadesini koyduk. O bölgede yaşayan insanların tercihlerine göre dini mekan yaratılmasına imkân sağlamayı amaçladık. Hristiyanlar varsa kilise, müslümanlar varsa cami, isteyene de cemevi yapılması sağlanacak. TOKİ olarak zaten bu konuda duyarlıydık. Geçmişte çok sayıda cemevi yaptık.

Belediyeler itiraz etti

İmar Yasası’nda yapılan değişiklikle, imar bütünlüğü sağlıyoruz. Mekânsal stratejik planlar hazırlıyoruz. Ülkenin coğrafyasını ve kalkınmasını esas alarak yol haritasi belirliyoruz. İmar yasaların uygulama yönetmeliklerini de biz denetleyeceğiz. Bazı belediyeler itiraz ediyor, ‘bölgesel özelliklerimiz var’ diye. Ona itirazımız yok, ama ne yapıyorsan kanuna uygun olmak zorunda. O yüzden uygulama yönetmeliklerini görmemiz gerekir. Büyükşehirlerin kurulmasının ardından ilçe belediyelerin manevra alanı iyice daraldı. En küçük kararları bile büyükşehire takılabiliyor. İlçe belediyeleri güçlendireceğiz.”

4.6 trilyon metreküp kaya gazımız var, ‘çevreci’ üreteceğiz

Türkiye, 4.6 trilyon metreküpü bulan kaya gazı rezervini çevreyi kirletmeden ekonomiye kazandıracak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile ortak çalışma yapacaklarını açıkladı. Litvanya’nın Başkenti Vilnius’da AB Çevre Bakanları Toplantısı’nda son dönemlerin alternatif enerji kaynağı olarak gösterilen kaya gazı ele alındı. Toplantıda konuşan Bayraktar, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğunu belirterek, “Türkiye’nin başka bölgelerinde de kaya gazı potansiyeli mevcut. Kaya gazının çevreyi kirletmemesi için gerekli tedbirleri alarak üretim yapılmasını hedefliyoruz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imarda-cami-yerine-ibadethane-yazacak_110795.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!