Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihî Ermeni Kilisesine, Cami Yaptırma Derneğinden Yardım Eli Uzandı

Malatya'da 250 yıllık tarihî Ermeni Taşhoron Kilisesi'nin restorasyon masraflarını Çarmuzu Tepebaşı Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği üstlendi. Dernek Başkanı Latif Yıldırım, "Finansman sıkıntısı yaşayacağımızı düşünmüyoruz. Bu barış projesi, ülke turizmine büyük katkı sağlayacak." dedi.

Zaman Gazetesi
Tarihî Ermeni Kilisesine, Cami Yaptırma Derneğinden Yardım Eli Uzandı

Malatya'da 250 yıllık tarihî Ermeni Taşhoron Kilisesi'nin restorasyon masraflarını Çarmuzu Tepebaşı Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği üstlendi. Dernek Başkanı Latif Yıldırım, "Finansman sıkıntısı yaşayacağımızı düşünmüyoruz. Bu barış projesi, ülke turizmine büyük katkı sağlayacak." dedi. 2008 yılından itibaren Başbakanlık, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ermeni işadamlarıyla yazışmalarda bulunduklarını belirten Yıldırım, konuyu patrikhaneyle de görüştüklerini söyledi. Taşhoron Kilisesi, Hrant Dink'in doğduğu Çavuşoğlu Mahallesi'nde bulunuyor.

Ermenistan ile Türkiye arasında yüzyıllık küslüğü bitiren barış protokolünün ardından Malatya'da örnek bir olay yaşandı. Kent merkezinde bulunan 250 yıllık tarihî Ermeni kilisesinin restorasyon masraflarını bir cami yaptırma derneği üstlendi. Restore edilecek kilisenin Agos Gazetesi'nin öldürülen Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in doğduğu Çavuşoğlu Mahallesi'nde olması ise çalışmayı daha da anlamlı hale getirdi.

Farklı etnik grupların aynı topraklarda yüzyıllarca nasıl kardeşçe yaşadığını gösteren olayın aktörleri Çarmuzu Tepebaşı Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği yetkilileri. Günümüze sadece kalıntıları ulaşan 18. yüzyıl eseri Ermeni Taşhoron Kilisesi'nin ihyası için harekete geçen dernek başkanı Latif Yıldırım, geçen yıl Başbakanlık, Kültür Bakanlığı ve Ermeni işadamlarıyla yazışmalarda bulundu. 2009 Mart'ında da konuyu patrikhaneyle görüştü. Yazışmalar neticesinde restorasyon Kültür Bakanlığı'nın 2009 yılı programına alındı ancak ödenek sıkıntısı sebebiyle onarıma başlanamadı. Bunun üzerine dernek, onarım masraflarını üstlenme kararı aldı.

'Barış projesi' olarak adlandırdıkları çalışmanın örnek teşkil etmesini isteyen Latif Yıldırım, "Finansman sıkıntısı yaşayacağımızı düşünmüyoruz. Proje ülke turizmine büyük katkı sağlayacak." şeklinde konuştu. Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyan da Taşhoron Kilisesi'nin bir kültür mirası olduğunu söyledi. Ateşyan düşüncelerini, "Böyle bir çalışma gerçekleşirse seviniriz, mutlu oluruz." şeklinde ifade etti. "Buna benzer birçok restorasyonu yapılması gereken kilise var." diyen Ateşyan, hepsinin sahip çıkılıp kültür mirasımıza kazandırılması gerektiğinin altını çizdi.

Çavuşoğlu Mahallesi Muhtarı Mustafa Şahin ise böyle bir çalışmanın gerçekleşmesinin hassas gelişmelerin yaşandığı bugünlerde güzel bir havanın oluşmasına katkı sağlayacağını dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-ermeni-kilisesine-cami-yaptirma-derneginden-yardim-eli-uzandi_73832.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!