Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Eserlerde Restore Problemi

Gaziantep Araban'da Septimus Severus Köprüsü'nün restorasyonunda yaşanan problemin ardından, Hasanoğlu Anıt Mezarı restorasyonunda da sonradan kapı yapıldığı ortaya çıktı.

yapi.com.tr
Tarihi Eserlerde Restore Problemi

Gaziantep Araban'da Septimus Severus Köprüsü'nün restorasyonun ardından bir restorasyon sorunu da Hasanoğlu Anıt Mezarı’nda yaşandı. Bazı eklemeler ve çıkarmaların yapıldığı, hatta kapısı dahi olmayan anıt mezara sonradan kapı bile yapıldığı görüldü. CHP Şahinbey Belediye meclis üyesi Uğur Kalkan, köylülerin şikayeti üzerine anıt mezarda incelemelerde bulundu, anıtın eski fotoğraflarını buldu ve Gaziantep Valiliği’ne anıt mezarın restorasyonuyla ilgili çeşitli sorular yöneltti.

Eski Fotoğraflarda Kapı Yok
Roma dönemine ait Septimus Severus Köprüsü’nün büyük tepki çeken restorasyonun üzerinden çok geçmeden bir restorasyon bilmecesi de yine Araban’da bulunan Hasanoğlu Anıt Mezarı’nda görüldü. CHP meclis üyesi Uğur Kalkan, ziyaret için gittiği Hasanoğlu Köyü'nde Anıt Mezarla ilgili restorasyonun gündeme geldiğini ve yaptığı incelemelerde restorasyon faciasının çok bariz bir şekilde görüldüğünü söyledi. Kalkan, “Anıt mezarda hiç bir kaygı duymadan bazı yerler çıkarılmış, bazı yerlere eklemeler yapılmış. Hatta sağ olsunlar kapısı olmayan anıta kapı bile yapmışlar. Köylülerin evden getirdikleri eski resimde kapı yok ama sonradan ilave olarak şu anda anıtın kapısı var” dedi.