Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Fabrika İcradan Satılık!

Ege Bölgesi’nin en önemli demir üretim tesislerinden biri İzmir 3. İcra Dairesi’nden satışa çıkarılıyor. Yaklaşık 35 yıl Metaş olarak faaliyet gösteren fabrika bir dönem Uzan ailesine geçmiş en son Bursalı iş adamı Erol Evcil tarafından satın alınmıştı. Fabrikada belirlenen toplam taşınmazların satış bedeli ise 199 milyon TL olarak belirlendi.

yapi.com.tr
Tarihi Fabrika İcradan Satılık!

Ege Bölgesi’nin tarihi demir üretim tesisi Metaş’ın arazisi tekrar vitrinde...

Kurulduğu 1955 yılında Türkiye’nin ilk kaliteli demirini üreten fabrikası olan Metaş, 1990 yılından sonra sürekli el değiştirdi.

Son olarak Erol Evcil tarafından alınan fabrika Ede Metal olarak işletiliyordu.  300 dönümlük tesis, 24 Nisan 2015’te alınan mahkeme kararı ile İzmir 3. İcra Dairesi’nden satışa çıkarıldı.

Evcil almıştı

Ege'de Son Söz'ün haberine göre, tel halat ve kaynak elektrotu üretmek için Raşit Özsaruhan tarafından kurulan Ege Bölgesi’nin önemli demir üretim tesisi Metaş, bir dönem Yaşar Holding Yönetim kurulu Başkanı Selçuk Yaşar’ın da aralarında bulunduğu ihaleden Uzan ailesi tarafından alınmış, daha sonra Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) mülkiyetine geçen fabrikayı, 2006'da İstanbullu Tanyeri ailesi 40 milyon 50 bin dolara satın almıştı. Yaşanan çeşitli sorunlar nedeniyle yıllık 850 bin ton demir-çelik üretimi olan Cer Çelik fabrikası son olarak Sivas Demir Çelik ve Ege Metal fabrikalarına sahip olan Nesim Malki cinayetinin azmettirici olarak yargılanan Bursalı iş adamı Erol Evcil almıştı.

199 milyon toplam tutar

Bornova Işıklar Mahallesi, İzmir Otogarı ve Çimentaş Fabrikası karşısında yer alan fabrika İzmir 3. İcra Dairesi tarafından 32 kalemde satışa çıkarılıyor. Tesis içindeki taşınmaz makine teçhizatları ve binaların ayrı ayrı değerlendirildiği satışta fabrikanın entegre üretim tesisi olması nedeniyle birlikte satışı gerçekleşecek.

Tesisin bina ve arsa bedeli 153 milyon 22 bin 605 TL, makine teçhizat bedeli 32 milyon 9 bin 509 TL olmak üzere  toplam bedel 199 milyon 631 bin 27 TL olarak belirlendi.

İzmir İcra Dairesi Müzayede Salonu’nda gerçekleşecek satışların ilki 14-15 Aralık 2015 tarihlerinde ikinci satış ise 12 -13 Ocak 2016 tarihlerinde olacak.

ETİKETLER: demir metaş
http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-fabrika-icradan-satilik-_138017.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!