Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tarihi Giresun Evleri Koruma Altına Alındı

Giresun Kültür ve Turizm Müdürü Emin Yılmaz, kentsel sit alanı ilan edilen Zeytinlik Mahallesi başta olmak üzere il genelindeki tarihi evlerinin koruma altına alındığını söyledi.

Zaman Gazetesi
Tarihi Giresun Evleri Koruma Altına Alındı

iresun Kültür ve Turizm Müdürü Emin Yılmaz, kentsel sit alanı ilan edilen Zeytinlik Mahallesi başta olmak üzere il genelindeki tarihi evlerinin koruma altına alındığını söyledi. Emin Yılmaz, aslını koruyarak ayakta durmayı başaran 60 dolayında tarihi Giresun evi bulunduğunu anımsattı.

Mimari özelliklerini bugüne kadar muhafaza eden tarihi evlerin restorasyonları için yaklaşık 6 yıl önce başlatılan çalışmaların son dönemde hız kazandığını belirten Yılmaz, “Kentsel sit alanı ilan edilen Zeytinlik Mahallesi başta olmak üzere il genelindeki tarihi Giresun evleri koruma altına alınmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığınca Zeytinlik ve Hacıhüseyin mahallesi ile Görele ilçesindeki 4 tarihi evin sahibine 80 bin YTL ödenek sağlanmıştır.” dedi.

Yılmaz, il genelindeki tarihi evlerin önemli bir kısmının Zeytinlik Mahallesi’nde bulunduğunu ifade ederek, “Giresun Kalesi’nin güneydoğu eteklerinde yer alan ve geniş bir alanı kaplayan tarihi Zeytinlik Mahallesi’nin Arnavut kaldırımlı dar sokakları ve bahçe içindeki tarihi evleri, turizm için büyük bir potansiyel oluşturmaktadır” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-giresun-evleri-koruma-altina-alindi_48131.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!