Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tarihi Hamam Hissedar Kurbanı

Hisselerinin yüzde 38’i Fahrettin Kerim Gökay Vakfı’na ait tarihi Çardaklı Hamamı, diğer hissedarları ortaya çıkmadığından yok olma riskiyle yüz yüze.

yapi.com.tr
Tarihi Hamam Hissedar Kurbanı

İstanbul ’un Osmanlı döneminden kalma en eski eserlerinden olan 511 yıllık tarihi Çardaklı Hamamı, bakımsızlıktan yok olma tehlikesi yaşıyor. Hisselerinin yüzde 38’i Fahrettin Kerim Gökay Vakfı’na ait tarihi yapı, diğer hissedarları ortaya çıkmadığından kurtarılamıyor. Kapı Ağası Hüseyin Bey tarafından 1503’te Kadırga’da inşa ettirilen hamam kaderine terk edildi. Çatısında otların bittiği, duvarlarında çatlakların oluştuğu tarihi eser harabeyi andırıyor.

Bilen var mı?
Milliyet'te yer alan haber şöyle: Fahrettin Kerim Gökay Vakfı’ndan bir yetkili, eserin 250 hissedarı daha olduğunu ancak bu hissedarlara ulaşılamadığını söylüyor. Bu nedenle restorasyon yapılamadığını belirten yetkili, “ Çardaklı Hamamı’nda kimin kaç hissesi olduğunu tapu kayıtlarında bulamadık. Bu konuda bilgisi olan varsa bize ulaşsın. 40 yıldır diğer ortaklara ulaşamadık. Hamamın diğer vârisleri ortaya çıkarsa restorasyon olabilir” dedi.

Kimse bakmıyor
Harabeye dönen Çardaklı Hamamı , sokak hayvanlarının meskeni haline gelmiş. Vakıflar Genel Müdürlüğü, tarihi hamam şahıs malı olduğundan restore etme hakkına sahip değil. Yapının 30 yılı aşkın süredir kapalı tutulduğu ve bakımsızlıktan yok olmak üzere olduğu biliniyor. Tarihi hamamın durumu 2015’te Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi Türkiye Milli Komitesi (ICOMOS) tarafından Koruma Kurulu’na bildirilmişti.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-hamam-hissedar-kurbani_168540.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!