Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Hamamın Kalıntılarına Ulaşıldı!

Sakarya'nın Sapanca ilçesinde 5 asır önce Mimar Sinan tarafından inşa edilen hamamın bulunduğu alanda başlatılan kazılarda ilk bulgulara rastlandı.

yapı.com.tr/AA
Tarihi Hamamın Kalıntılarına Ulaşıldı!

Sapanca ilçesinde 5 asır önce Mimar Sinan tarafından inşa edilen hamamın kalıntılarına ulaşılması amacıyla kazı çalışması yürütülüyor.

Sapanca Meydan Projesi'nin uygulanacağı alanda bulunan hamam kalıntılarının gün yüzüne çıkarılabilmesi için Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından çalışma başlatıldı.

Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünde görevli araştırmacı Süleyman Acar yönetiminde gerçekleştirilen kazılarda, hamamın kalıntılarına ulaşıldı.

Acar, yaptığı açıklamada, Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Kurulunun kararıyla temel izleme kazısı yapıldığını söyledi.

Hamamın geçmişinin 1550-1560 yıllarına dayandığını, 450-460 yıllık olduğunu ancak daha sonra tadilat gördüğünü belirten Acar, "Hamam, Rüstem Paşa tarafından Mimar Sinan'a yaptırılmış ancak şu an ayakta kalan yapı, ilk yapıdan kalan yapı değil. Muhtemelen 1800'lü yıllarda tamirat görmüş, duvar ve tuğla örgüleri görüyoruz" diye konuştu.

10 gündür süren kazılarda "külhan ya da cehennemlik" denilen ocak bölümünün ortaya çıkarıldığını ifade eden Acar, sözlerini şöyle tamamladı:

"Şu aşamada yapının hemen hemen tamamını ortaya çıkardık' diyebiliriz ancak ön tarafa doğru devam eden 2 kolon kirişi ya da kolunu var. Parsel dışına çıkmamak kaydıyla onları takip ediyoruz. Çöküntü olduğu için görünmüyor ancak hemen ilerisinde baca kısmı mevcut. Bu sistemle hamamda künklerle su gezdirilerek hem göbek taşı bölümünün hem de hamamın ısıtılması sağlanmış. Kazıların ne kadar süreceğini kestirmek güç ancak şu anki aşamaya 10 günde geldik. Kazı elle yapılıyor ve ne kadar daha kazmamız gerektiğini bulguların durumu gösterecek.

Bulunduğumuz alanın iç kazısı yapılacak, bu en az 2 haftalık bir süreç ancak ön tarafa doğru giden kirişlerde de bulgulara rastlarsak çok daha uzun sürebilir. Sürecin bir ayı geçeceğini tahmin etmiyorum."

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-hamamin-kalintilarina-ulasildi_115968.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!