Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Hamamönü’ne Estetik Traş

Ankara’nın Altındağ Belediyesi, tarihi Hamamönü semtinin silüetini bozan yüksek 5-6 katlı apartmanları traş ederek, 2 kata düşürüyor. Farklı bir teknikle üst katları yıkılan binaların dış cepheleri de tarihi Ankara evlerine benzetildi.

yapi.com.tr
Tarihi Hamamönü’ne Estetik Traş

Talatpaşa Bulvarı’na bakan ve Hamamönü’nün tarihi dokusunu bozan 6 apartmandan ilk ikisi, önce Altındağ Belediyesi tarafından kamulaştırıldı. İki kata düşürülen binaların dış cephesinde tadilat yapıldı. Diğer 4 apartmanda ise yapı sahipleri kendileri yıkım yaparak, kat sayısını 2’ye düşürme kararı aldı. Altındağ Belediyesi, kamulaştırdığı 2 apartmandaki tadilat çalışmalarını tamamladı. Mülk sahiplerinin kendilerinin yıktığı diğer 4 apartmanda ise çalışmalar sürüyor.

Hortumlu yıkım

Cihan'ın haberine göre, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, yıkım sırasında farklı bir tekniğin kullanıldığına dikkat çekti. 4-5 konteynerin birbiri arkasına bağlanarak apartman camına takıldığı düzenek, elektrik süpürgesinin hortumunu andırıyor. Bu hortumla yıkım sırasında elde edilen molozlar doğrudan kamyona yükleniyor ve çevre kirliliği oluşmasının önüne geçiliyor.

Şu anda tadilat çalışması devam eden 4 apartmanda da kat sayısının 2’ye düşürülmesi ile Altındağ Belediyesi tarafından restore edilerek Ankara’ya kazandırılan ve turistlerin Ankara’daki ilk durağı haline gelen Hamamönü’nün önündeki kötü silüet de ortadan kaldırılmış olacak.

Binaların değeri korundu

Apartmanların boyları kısaldı, ancak değerlerinden bir şey kaybetmediler. Daha önce 5 ve 6 kat yüksekliğinde olan apartmanlar 2 kata düşürülmelerine rağmen, değerlerini koruyor. Altındağ Belediyesi’nin bölgede gerçekleştirdiği restorasyon çalışmalarının ardından bölgeye yakışmayan bir görüntü sergileyen yüksek katlı apartmanlar, son yıllarda bölgenin değerlenmesine rağmen yerinde sayarken, bugün bu durum değişti. Dış cepheleri Hamamönü’ndeki tarihi konaklara benzetilen yapılara, iki kata düşürülmelerine rağmen, 1 milyon TL civarında paha biçiliyor.

Veysel Tiryaki, tarihi koruma çalışmaları bünyesinde dokuyu bozan yapıların tadilattan geçirildiğini belirterek, restorasyon çalışmalarının Ulucanlar Cezaevi’ne doğru devam edeceğini dile getirdi. Hamamarkası’nda gerçekleştirilen çalışmaların etap etap sürdüğünü aktaran Başkan Tiryaki, Ankara’nın turizm potansiyelinin ortaya çıkarılması için çok büyük mücadeleler verdiklerini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-hamamonune-estetik-tras_109683.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!