Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Hamam Çöplük Oldu

İstanbul’un Üsküdar ilçesinin Altunizade Mahallesi’nde yer alan ve Ayan Meclisi azasından İsmail Zühtü Paşa tarafından 1865-66 yılında inşa edilmiş olan yapı, bakımsızlıktan harabeye dönmüş haliyle görenlerin içini sızlatıyor.

yapi.com.tr
Tarihi Hamam Çöplük Oldu Foto: Vildan Çiftsüren

Radikal'den Vildan Çiftsüren'in haberine göre, atıl vaziyette kendisine uzanacak eli bekleyen tarihi yapının içi çöplük vazifesi görüyor. Osmanlı döneminde; ahşap camekânı, tamamen mermerden döşenmiş zemini, kapalı açık soyunma yerleri, mermer fıskiyesi, tuvaleti, temizlenme alanı, sıcaklık, ılıklık, soğukluk kısımlarına sahip bu bölümlerin büyük bir bölümü yıkılmış halde.Yerdeki mermer zemin ise şiddetli bir depreme maruz kalmış gibi paramparça bir görünüm sergiliyor. Kapısı ve bilgilendirme tabelası olmayan hamamın içine girdiğimizde her an yıkılacakmış izlenimi veriyor.

Yer yer günümüz tuğlası ve beton kullanılarak onarılmaya(!) çalışıldığı gözlemlenen hamamın tavanı da yabani otların istilasına uğramış. Orijinal mimari yapısı yıllara meydan okuyarak ayakta kalmayı başarsa da, dış etkenler artık tarihi yapıyı çökme noktasına getirmiş.

Tarihi hamamda 'ambulans park yeri' levhası

Hamamın iç acıtan hali bunlarla da sınırlı değil. Tarihi yapının önü bir ambulans şirketi tarafından park yeri olarak kullanılıyor ve bir buçuk asırlık tarihi yapının duvarına “Ambulans park yeri” levhası çakılmış!

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün ilgisiz kaldığı tarihi yapı, çevredekilerce hunharca kullanılıyor. Üsküdar Belediyesi de sahip çıkmayınca tarihi hamam her geçen gün biraz daha çöküyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-hamam-copluk-oldu_124655.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!