Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Köprü, Yıkılma Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Denizli'nin Çal ilçesindeki 700 yıllık Hançalar Köprüsü, yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

yapi.com.tr
Tarihi Köprü, Yıkılma Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Denizli'nin Çal ilçesinde, Hançalar Mahallesi'ni Süller yoluna bağlayan tarihi yolda bulunan yaklaşık 700 yıllık Hançalar Köprüsü, yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Osmanlı Dönemi'nde Büyük Menderes Nehri üzerinden tarihi İpek Yolu'nda kervanların rahat geçmesi için yapılan köprü, restore edilmeyi bekliyor.

DHA’da yer alan habere göre; ticari amaçlı kervanların kolay geçmeleri için 1300'lü yıllarda yapıldığı sanılan Hançalar Köprüsü, kesme taş malzemeden inşa edilmiş. Köprünün uzunluğu 65 metre, genişliği ise 4,20 metre. Yuvarlak kemerli üç gözü bulunan köprünün orta kemerin açıklığı 8 metre, yüksekliği ise 4,10 metre.  Klasik Osmanlı köprü mimarisi özelliklerini yansıtan Hançalar Köprüsü’nün, ayaklarındaki kitabelere göre 1886 ve 1934 yıllarında restore edildiği, o tarihten sonra ise bakımının yapılmadığı öğrenildi.

 


Araç geçişi yasaklanacak
Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, tarihi köprünün yıkılmasından endişe duyduklarını söyledi. Tarihi Hançalar Köprüsü’nün klasik Osmanlı köprülerinden birisi olduğunu vurgulayan Akcan, “Daha önce karayolu bu köprünün üzerinden geçiyormuş ancak yeni yolun yapılmasıyla pek kullanılmıyor. Köprü, tarihi İpek Yolu üzerinde bulunuyormuş, kervanların geçişini sağlıyormuş. 1886 yılında restore edilmiş o günden bugüne kadar tamir yüzü görmemiş. Vakıflara ait bir köprü, gerekli kurumların köprüye sahip çıkmasını bekliyoruz. Sahip çıkılmaz ise köprünün yıkılmasından korkuyoruz. Üzerinden araç geçişini yasaklayacağız. Tarım araçları geçiyor, onları engelleyeceğiz. Bu köprü, doğa severlerin ve fotoğraf tutkunlarının ilgisini çekiyor. Yurt içinden ve yurt dışından bile köprüyü görmeye geliyorlar.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-kopru-yikilma-tehlikesiyle-karsi-karsiya_180166.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!