Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tarihi Köprüler Elden Geçiriliyor

Bozok Üniversitesi kampüs alanında bulunan tarihi köprü ile Yozgat genelindeki 26 köprüden 5'inin restore edilmesiyle ilgili çalışma başlatıldı. Karayolları Genel Müdürlüğü Tarihi Köprüler Şube Müdürü Halide Sert, üniversite rektörlüğünün davetlisi olarak geldiği Yozgat'ta projesi Bozok Üniversitesince hazırlanan tarihi köprüde incelemelerde

NTV
Tarihi Köprüler Elden Geçiriliyor

Bozok Üniversitesi kampüs alanında bulunan tarihi köprü ile Yozgat genelindeki 26 köprüden 5'inin restore edilmesiyle ilgili çalışma başlatıldı. Karayolları Genel Müdürlüğü Tarihi Köprüler Şube Müdürü Halide Sert, üniversite rektörlüğünün davetlisi olarak geldiği Yozgat'ta projesi Bozok Üniversitesince hazırlanan tarihi köprüde incelemelerde bulundu.

İncelemelerin ardından açıklama yapan Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İnci Varinli, kampüs alanında yer alan köprünün 1876-1906 yıllarında yapıldığının tahmin edildiğini, kitabesinin kayıp olması nedeniyle tarihi konusunda kesin bilgiye sahip olmadıklarını söyledi.

Varinli, tarihi köprünün restore edilerek kampüs alanına farklı bir görüntü kazandırılmasına yönelik hazırladıkları projenin uygulanması için Karayolları Genel Müdürlüğü ve Anıtlar Yüksek Kurulundan izin alınması gerektiğini bildirdi. Karayolları Genel Müdürlüğü Tarihi Köprüler Şube Müdürü Halide Sert'in ekibiyle birlikte Yozgat'a geldiğini de belirten Varinli, ''Kampüs alanı içerisindeki bu köprüyü biz restore ettireceğiz. Bunun dışında diğer tarihi özelliğe sahip köprülerin bazıları da Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından restore edilecek'' dedi.
        
Karayolları Genel Müdürlüğü Tarihi Köprüler Şube Müdürü Halide Sert ise Yozgat'ta tarihi özelliğe sahip kayıtlı 26 tarihi köprü bulunduğunu belirterek, üniversite kampüsündeki köprüyle birlikte 6 tarihi köprünün restore ettirilmesine yönelik çalışma yapıldığını söyledi.
       
Yozgat'ta 26 köprü dışında kayıtlara girmeyen tarihi özelliğe sahip köprüler de bulunabileceğini kaydeden Sert, varlığı bilinen ama kayıt altına alınmayan köprülerle ilgili olarak kendilerine gerekli bilginin verilmesini isteyerek, bu köprülerin koruma altına alınmasını sağladıklarını ifade etti.
        
Sert, ''Geçen yıl sonu itibariyle Türkiye genelinde tarihi özelliğe sahip bin 376 köprü vardı, bugün itibariyle bu sayı kayıtlarımızda bin 418 olarak görülüyor. Vakıflar, Kültür ve Turizm Bakanlığı, belediyeler, vatandaşlar bize tarihi köprülerle ilgili bilgi aktarıyor, bunları kayıt altına alıyoruz'' diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-kopruler-elden-geciriliyor_75026.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!