Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Tarihi Korumak Adına Ucube Yapıtın Yıkılmasını Sağlıyoruz"

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Kars'taki İnsanlık Anıtı için "Biz meseleyi sanat karşıtı olarak değil, orada tarihi kültürel dokuyu korumak adına ve yapılanın da ucube bir yapıt olduğuna dikkati çekerek yıkılmasını sağlıyoruz" dedi.

Cumhuriyet Portal
"Tarihi Korumak Adına Ucube Yapıtın Yıkılmasını Sağlıyoruz"

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Manisa'nın Akhisar ilçesindeki Belediye Meclisi Toplantı Salonu'nda AKP'li belediye başkanlarının katılımıyla düzenlenen Yerel Yönetimler Değerlendirme Toplantısı'na katılarak açış konuşması yaptı. Yerel yönetim hizmetlerinin bir şehrin ve ülkenin kalkınma düzeyini ortaya koyduğunu belirten Tanrıverdi, şehircilik anlayışının Türkiye'de AKP iktidarıyla yenilendiğini söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın oy birliğiyle Dünya Belediyeler Birliği başkanlığına seçildiğini hatırlatan Tanrıverdi, bu seçimin yerel yönetimlerde Türkiye'nin nereye geldiğini, Avrupa'daki ve dünyadaki konumunu gösterdiğini, dünyanın her yerinde de Türkiye'deki şehirlerin konuşulduğunu anlattı.

"Tarihi korumak adına ucube bir yapıtın yıkılmasını sağlıyoruz"

Konuşması sırasında Kars'taki heykel tartışmasına da değinen Tanrıverdi, şöyle konuştu:

''Kars Belediye başkanı bizden belediye başkanı iken, belediye başkanı çok uyarılmış, ama bu uyarılara rağmen dinlememiş, bir heykel oluşturmaya çalışmış, bilahare 2009 seçimlerinde biz kendisini aday yapmadık, CHP kendisini aday yaptı. Seçimi kazanamadı ve seçimi biz aldık. Karşıyaka Belediye Başkanı heykelleri resmi olarak talep etmiş. Buradan Karşıyaka Belediye Başkanı'na da sesleniyorum, sizden bunu esirgemiyoruz, hemen vakit geçirmeden o heykelleri gidin, alın, gelin nereye dikecekseniz dikin. Çünkü o heykel Anıtlar Kurulunun kararlarına aykırı yapılmış. Tarihi bir mezarlığın üzerine yapılmış ve o yöredeki tarihi dokuyu kirletmiştir. Biz meseleyi sanat karşıtı olarak değil, orada tarihi kültürel dokuyu korumak adına ve yapılanın da ucube bir yapıt olduğuna dikkati çekerek yıkılmasını sağlıyoruz. Karşıyaka Belediye başkanı hemen ay sonuna kadar bunu gelsin alsın, götürsün Karşıyaka'da nereyi uygun görüyorsa bu heykeli diksin, kendisine hayırlı olsun'' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-korumak-adina-ucube-yapitin-yikilmasini-sagliyoruz_85273.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!