Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tarihi Okmeydanı Baruthanesi Restore Ediliyor

Osmanlı döneminde Beyoğlu'nda yaptırılan 440 yıllık Okmeydanı Baruthanesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilecek.

yapi.com.tr/AA
Tarihi Okmeydanı Baruthanesi Restore Ediliyor

Belediye, Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Kurulunun onay vermesi üzerine, 1578'de yaptırılan tarihi baruthaneyi aslına uygun şekilde restore etmek için çalışmalara başladı.

Belediyeden alınan bilgiye göre, restorasyon faaliyetleri kapsamında ilk olarak baruthanenin çevresinde gerekli önlemler alındı. Baruthanenin etrafı çelik bariyerlerle kapatıldı ve ardından çevresindeki bazı betonarme yapılar yıkıldı.

Ofis olarak hizmet verecek
Yapıda özgün kalan malzemelerin koruma altına alınmasının ardından çimento harçlı sıvalar raspa edilerek özgün taş duvarlar ortaya çıkarıldı.

Ot ve bitkilerin sardığı baruthane titiz bir çalışmayla temizlendi. Yıkıntı ve moloz atıkları kaldırılarak baruthanenin toprak altında kalan yapıları ortaya çıkarıldı.

Geçmişte depremden zarar gören baruthane, olası bir depreme karşı da güçlendiriliyor. Baruthane duvarlarının hasar gören yerlerinin onarılmasının ardından kubbeleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilim Kurulunun statik uzmanlarının uygun bulduğu yöntemle güçlendirilecek.

Restorasyonu 2019'da tamamlanması planlanan baruthanenin ofis olarak hizmet vermesi planlanıyor.

Okmeydanı Baruthanesi
Baruthane, 1578 yılında Topçu Ocağı Bölükbaşlarından Mustafa'ya verilen, yeniçeri odalarının bulunduğu Okmeydanı'nda bir imalathane inşa edilmesi emriyle yapıldı.

Baruthanede, 1596'da çıkan ve can kayıplarının yaşandığı yangın nedeniyle üretime son verildi. Hasar gören bina, 1792 yılında yeniden yaptırıldı. Sultan Mahmut döneminde ateşli silahlara duyulan ilginin artmasıyla Bahriye Fişekhanesi oluşturularak yapı tekrar kullanılmaya başlandı.

Baruthane, 1896'da İstanbul'da yaşanan büyük depremde hasar gördü. Kaynaklarda yapının en son 1920'li yıllarda Kuzey Saha Komutanlığına ait olduğu belirtiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-okmeydani-baruthanesi-restore-ediliyor_166567.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!