Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Samsun Tütün Fabrikası 'Bulvar Samsun'a Dönüşüyor

Torunlar GYO ve Turkmall'un birlikte geliştirdiği ve Tarihi Samsun Tütün Fabrikası'nın restorasyonu ile hayata geçmeye hazırlanan 'Bulvar Samsun' projesi, 800 kişiye istihdam sağlayacak. Proje kapsamında Tütün Fabrikası binaları mağazalar, restoranlar, kafeler, ofis ve kültür merkezi olarak değerlendirilecek. Aslına uygun olarak restorasyonu

yapi.com.tr / AA
Tarihi Samsun Tütün Fabrikası 'Bulvar Samsun'a Dönüşüyor

Torunlar GYO ve Turkmall'un birlikte geliştirdiği ve Tarihi Samsun Tütün Fabrikası'nın restorasyonu ile hayata geçmeye hazırlanan 'Bulvar Samsun' projesi, 800 kişiye istihdam sağlayacak. Proje kapsamında Tütün Fabrikası binaları mağazalar, restoranlar, kafeler, ofis ve kültür merkezi olarak değerlendirilecek. Aslına uygun olarak restorasyonu devam eden 50 milyon avroluk projenin 2012 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.
    
Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, projenin tanıtım toplantısında, projede ortaklık şeklinin yüzde 50, yüzde 50 olduğunu belirterek yıkıcı rekabet yerine işbirliği yapmanın önemine işaret etti. Torun, 1887 yılında inşa edilen, Osmanlı'dan kalan bu tarihi yapının uzun yıllar Samsun'un göbeğinde terk edilmiş halde durduğunu ifade ederek, ''Buranın mülkiyetinin belediyeye geçmesiyle, belediye burayı ihaleye çıkardı. İhaleye giren ortak girişim grubumuz ihaleyi, 30 yıllık yap-işlet-devret modeli ile üstlenmiş oldu. Restorasyon karşılığında burayı 30 yıllığına işleteceğiz. Kira gelirinden belediyeye bir pay vereceğiz. Ayrıca 20 bin metrekare de otopark yapıp, tamamının işletmesi de dahil belediyeye teslim edeceğiz'' dedi. Burada hem bir kentsel yenileme, kentsel dönüşüm ve değişim gerçekleşeceğini, Samsun'un çehresini değiştirecek bir proje olduğunu düşündüklerini dile getiren Torun, ''Yaklaşık 50 milyon avroluk yatırımla hayata geçmeye hazırlanan Bulvar Samsun Projesi tamamlandığında yaratacağı 800 kişilik istihdam ile Samsun'daki ekonomik canlanmaya önemli katkılar sağlayacak'' diye konuştu.
    
Soruları da yanıtlayan Torun, özellikle sektörde deneyimi olan, aynı dili konuşan gurupların bir araya gelip güç ve işbirliği yapmasında çok önemli faydalar ve sinerji olduğunu düşündüğünü belirtti. Torun, bir gazetecinin ''Birlikte yurt dışına gider misiniz?'' şeklindeki sorusuna karşılık, şunları kaydetti:
    
''Sabah Levent ile (Turkmall Üst Yöneticisi (CEO) Levent Eyüboğlu) onu konuşmuştuk ama neresi olduğunu şu an söylememiz uygun değil. Öyle bir konu gündemimizde ama zaman içerisinde bakacağız. Türk markalarının da geliştiğini ve rekabetçi olduğunu biliyoruz. Bunlar için de en uygun alan çevremizdeki ülkeler, Balkanlar, Ortadoğu, Türk Cumhuriyetleri... Perakendecilerimizle birlikte buralara gitmenin daha doğru olduğunu düşünüyoruz. Uçak mesafesi 1,5-2 saati geçmeyecek bölgeleri tercih ediyoruz. Proje geliştirmek için çevremizde çok alan var.''
   
''Yüzde 60'ı kiralandı''
   
Turkmall Üst Yöneticisi (CEO) Levent Eyüboğlu da 2010 yılının üçüncü çeyreğinde restorasyon çalışmaları başlayan projede 45 mağaza yer aldığını, AVM'de kiralamaların yüzde 60'a geldiğini, yoğun bir talep olduğunu belirtti. Toplamda 17 bin 400 metrekarelik alan üzerinde gerçekleşen Bulvar Samsun Projesi'nin 16 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip bulunduğunu söyleyen Eyüboğlu, projede 11 bin 600 metrekare alanın mağaza, 2 bin 400 metrekare alanın restoran ve kafe, 2 bin metrekare alanın ofisler ve 20 bin metrekare alanın da kapalı otopark olarak kullanılacağını ifade etti. Eyüboğlu, ''Bu proje bizim için bir ilk oldu ve şans oldu. Bu ortaklığı yapmış olmaktan mutluyuz. Bir telefon konuşmasıyla ortaklık kuruldu. İnşallah başka projeler de olacaktır'' dedi.
    
Amaçlarının, doğru bir karma ile Samsun'un merkezini yeniden canlandırmak olduğunu belirten Eyüboğlu, ''Projeyi 2012 Mart ayında açmayı planlıyoruz. Fabrikada 800 kişi çalışıyordu, burası açıldığında da 800 kişilik istihdamı yakalamış olacağız'' diye konuştu.

Eyüboğlu, sorulara karşılık da her zaman yeni ortaklıkların gündemlerinde olacağını, Aziz Torun ile başka işbirliği de yapabileceklerini, daha fazla proje yapmak istediklerini, her türlü ortaklığa açık olduklarını söyledi. Levent Eyüboğlu, ''Aziz Bey'in ve grubunun stratejisi doğru bir strateji. Türkiye'yi merkez alarak, Türkiye'ye yakın coğrafyada iş yapmayı tercih ettiler. İstanbul merkezli ortaklıklar bence gelecek dönemde daha fazla konuşulacak'' değerlendirmesinde bulundu. Kira gelirinden belediyeye ne kadar pay vereceklerine ilişkin olarak da Eyüboğlu, ''Yıllara göre yüzde 9'a kadar çıkacak'' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-samsun-tutun-fabrikasi-bulvar-samsuna-donusuyor_87639.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!