Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihî Uzun Çarşı’yı Sıcak ve Soğuktan Cam Örtü Koruyacak

Bursa’nın kent merkezindeki en önemli tarihi ticaret alanlarından biri olan Uzun Çarşı’nın zamanın tahribatına ve plazalara karşı korunması için “Uzun Çarşı Üst Örtü Projesi” hazırlandı.

Zamanursa’nın kent merkezindeki en önemli tarihi ticaret alanlarından biri olan Uzun Çarşı’nın zamanın tahribatına ve plazalara karşı korunması için “Uzun Çarşı Üst Örtü Projesi” hazırlandı. Proje, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu onaylarsa üç ayda bitirilecek.

Bursa’daki tarihi Uzun Çarşı’nın üstü cam malzeme ile örtülerek iklim şartlarının tahribatından korunacak. “Uzun Çarşı Üst Örtü Projesi” hazırlayan Osmangazi Belediyesi, geçmişi yüzyıllara dayanan çarşıyı, zamana ve plazalara karşı ayakta tutmaya çalışıyor. Bursa’nın kent merkezindeki en önemli tarihi ticaret alanlarından biri olan Uzun Çarşı’yı modernize edecek üst örtü projesi, Osmangazi Belediyesi’nin bölgede yürüttüğü en önemli projelerden birisi. ‘Kapalı Çarşı Restitüsyon, Restorasyon ve Üst Örtü Projesi’, ‘Ulucami Batısı Zemin Kaplama Projesi’, ‘Tuz Pazarı Sağlıklaştırma Projesi’nin yanı sıra çarşı bölgesi üst örtüsünün disipline edilmesi ve tabela kirliliğinin giderilmesi için yürütülen çalışmalarla bölgede ciddi bir kentsel dönüşüm projesi yürütülüyor. Kış aylarında kar ve yağmurun yaz aylarında da güneşin olumsuz etkilerinden zarar gören Uzun Çarşı’nın korunması, bu kentte yaşayan her kesimin ortak talebi.

Osmangazi Belediyesi’nin hazırladığı projede, Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun hassasiyetleri doğrultusunda üst örtünün kar, yağmur ve güneşten korurken uzun bir tünel etkisi oluşturmaması ve ışığı engellememesi için özen gösterildi. Üst örtü için düşünülen cam, polikarbonat ve mebran gibi malzemeler arasından cam malzemede karar kılındı. Kurulun onaylamasının ardından projenin üç ayda tamamlanması hedefleniyor.

Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, Uzun Çarşı Üst Örtü Projesi hakkında “Tarihi ve kültürel mirasımıza sahip çıkmak için büyük çaba harcıyoruz. Bursa’nın kültürel mozaiğinin en önemli parçası hiç kuşkusuz çarşısıdır. Biz bu görüşten yola çıkarak Kapalı Çarşı, Uzun Çarşı, Tuz Pazarı, Reyhan Pazarı’nın da yer aldığı bölgede kentsel dönüşümü gerçekleştiriyoruz.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-uzun-carsiyi-sicak-ve-soguktan-cam-ortu-koruyacak_32219.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!