Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Yediler Manastırı Kaderine Terk Edildi

İzmir Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü ile Milas Müze Müdürlüğü’nün ortak çalışmalarıyla hazırlanan Beş Parmak Dağları'ndaki tarihi Yediler Manastırı'nın korunmasına yönelik proje on yıldır hayata geçirilemedi.

yapi.com.tr
Tarihi Yediler Manastırı Kaderine Terk Edildi

İzmir Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü ile Milas Müze Müdürlüğü'nün ortak çalışmaları ile Aydın ile Muğla sınırları içindeki Beş Parmak, antik ismiyle Latmos dağlarındaki tarihi Yediler Manastırı’nın korunmasına yönelik hazırlanan proje bir türlü uygulanmadı.

Sözcü’den Latif Sansür’ün haberine göre; geçen sürede manastırın kuzey bölgesindeki kule çöktü. Yöre sakinleri önlem alınmaması veya iyileştirme çalışması yapılmaması halinde sağlam duvarlarını da aynı sonun beklediğini söyledi.

Milas ilçesi Gölyaka Köyü yakınlarındaki “Kellibara” olarak bilinen Yediler Manastırı, Bölgede bulunan 7 manastırdan en görkemlisi olarak gösteriliyor. Manastır, Bafa Gölü'nün ve antik adı Latmos olan Beşparmak Dağları'nın en etkileyici manzaralarının görüldüğü bir noktada kurulmuş.

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, manastırın yok olmaması için projenin hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek “Yerli yabancı birçok turistin geldiği Yediler Manastırı yöre insanlarının ekonomisine katkı sağlayan önemli tarihi bir değerdir. Latmos ve Bafa Gölü'nde, doğa yürüyüşçüleri, tarih meraklıları ve foto safari gruplarının tercih ettikleri en önemli ekoturizm destinasyonlarından biridir. Hazırlanan proje hayata geçirilerek bu önemli eser, gelecek kuşaklara aktarılmalı.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-yediler-manastiri-kaderine-terk-edildi_181030.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!