Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kuva-yı Milliye Karargâhı Kaderine Terk Edildi

Kurtuluş Savaşı sırasında Anadolu’nun birçok beldesine kurulan Kuva-yı Milliye karargâhlarından birisi olan Konya’nın Beyşehir ilçesindeki yapı çökme tehlikesi yaşıyor.

yapi.com.tr
Kuva-yı Milliye Karargâhı Kaderine Terk Edildi

Kuva-yı Milliye hareketi örgütlenirken, Türkiye’nin birçok bölgesinde karargahlar kurdu. Konya'nın Beyşehir ilçesinde de 1907 yılında inşa edilen, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından da tescil edilerek koruma altına Kuva-yı Milliye karargâhı, çökme tehlikesi yaşıyor. Camları kırılan ve çatısının bir kısmı çöken konak adeta harabeye dönmüş durumda.

Habertürk’ten Zafer Samancı'nın haberine göre, Beyşehir’de Kuva-yı Milliye kurucularından Süleyman Sırrı Koydemir tarafından 1919 yılında karargah olarak kullanılan tarihi yapıyla ilgili üst üste çağrıda da bulunuluyor.

Yapıyla ilgili açıklamada bulunan İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş da, “30 Ağustos Zafer Bayramı’mızın 98. yıl dönümünde çok önemli bir mekanın önündeyiz. Kuva-yı Milliye hareketimizin kararlarının alındığı bu eser maalesef yıkılmak üzere. Hatta buranın çatısının belirli bir bölümü de çökmüş. Zaman içinde valilik tarafından buranın bir fizibilitesi çıkarılmış ancak hâlâ burası için somut bir adım atılamamış. Önceki dönem Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak bu karargâh için bir ödenek ayırmış ancak yeni valimiz burası için ne düşünüyor bilemiyoruz. Devlette devamlılık esas ise yeni Valimiz burası için alınan kararı uygulamaya geçirmelidir.” ifadelerini kullandı.

Yokuş, "Ülkeyi yönetenler yerli ve milliyiz diyorlar. Eğer gerçekten hepimiz yerli ve milliysek bu Osmanlı eserini ihya etmeliyiz. Eğer bu eser yıkılırsa hepimiz için çok üzücü olur. Gelin hep birlikte bu yapıyı yaşatmak için çaba sarf edelim. Eğer bu yapıyı kurtarabilirsek yüzyıllar boyu gelecek nesillere ülkemizin kurtulmasına önderlik eden Süleyman Sırrı’ların hatırasını taşırız." dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuva-yi-milliye-karargahi-kaderine-terk-edildi_181532.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!