Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

500 Milyonluk Tesis Çürümeye Terk Edildi

Yaklaşık 500 milyon liraya mal olan Aydın'daki Efes Kongre Merkezi’nden alacaklarını tahsil etmek isteyenler haciz yoluyla dev jeneratörleri söküp aldı. Sırada klimalar, ses sistemleri ve güvenlik kameraları var.

yapi.com.tr
500 Milyonluk Tesis Çürümeye Terk Edildi

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde yapımı 7 yıl süren, 500 milyon liraya mal olan, 2013 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan Efes Kongre Merkezi çürümeye bırakıldı.

Sözcü’den Latif Sanür’ün haberine göre; alacaklıların icra yoluyla jeneratörleri söküp götürmesinden sonra, klima, ses düzeni ve güvenlik kamera sisteminin de sökülmesi için işlemlerin başlatıldığı öğrenildi.

Yüzde 43 ile büyük hissedarı Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'nin (TÜRSAB) maddi sıkıntı içinde olması, yüzde 33'lük oranıyla ikinci büyük ortak Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da yönetiminden çekilmesiyle Kongre Merkezi kaderine terk edildi.

Projenin büyük borçlarla olağan dışında bir maliyetle oluşturulduğunu söyleyen TÜRSAB Hukuk Müşaviri İlker Ünsever, TÜRSAB'ın içinde bulunduğu maddi sıkıntının kaynağının Efes Kongre Merkezi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Projeyi o zamanki yönetim çok pahalı yaptı.  Ama bu işi tahrik ve teşvik eden o dönemin bakanlığı da yönetimin içindeydi. Bu projenin içinde ve ortağı oldular.

Bundan iki yıl önce Turizm Bakanlığı yöneticileri yönetim kurulundan istifa etti ve Turizm Bakanlığı burasıyla ilgi ve ilişkisini kesti. Yönetim kurulu üyelerinin borçlardan sorumlu olma tehlikesini göze alamadıkları için kaçtılar.

TÜRSAB geçmiş dönemden kalan büyük bölümü kongre merkezi kaynaklı borçlarla boğuşurken, kongre merkezine kaynak aktarma durumunda olamadı. Bakanlığın çekilmesi kongre merkezinin çöküşünü hızlandırdı.”

Bakanlığı fiilen çekilmesinden sonra kongre merkezinin geleceğini şekillendirmek için arayışlara girdiklerini söyleyen Ünsever, sözlerine şöyle devam etti: “TÜRSAB Başkanımız Firuz Bağlıkaya, Aydın Valisi, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı ve Kuşadası Belediye Başkanı ile görüştü. Her üçü de bu görüşmelerde olumlu bir çizgide olduklarını söyledi. Ancak aylardır arayan soran yok. Teklifte öneride bulunan olmadı. İki seçenek var, Turizm Bakanlığının ortak olduğu bu yatırıma sermaye artırımıyla belediyeler veya Valilik ortak olacak, yönetimde hakim olacaklar. Türk turizmi ve Kuşadası için önemli bu yapıyı hayata geçirecekler, ya da maalesef herkesin borçları büyüyecek, orada da bir bina cesedi oluşacak.”

Bakanlığın yatırıma sahi çıkması gerekiyor
TÜRSAB Hukuk Müşaviri İlker Ünsever, “Geldiğimiz noktada işletme için tekrar sermaye gereken bir durum var. Borçlar var ve tabii ki kullanılmamış bir tesis olmasına karşın bakım onarım yatırımı da gerekiyor. Biz TÜRSAB olarak borçların ödenmesi karşılığında bir çok fedakarlıkta bulunmaya hazır olduğumuzu tüm taraflara bildirdik. Bundan sonrası için de çözüme yönelik bir kapı açılması gerekiyor” diyerek Kültür ve Turizm Bakanlığının dev yatırıma sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/500-milyonluk-tesis-curumeye-terk-edildi_181261.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!