Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihin Sıfır Noktasına 'Nanoteknolojik Örtüyle' Koruma

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 8 Mart'ta açılışı yapılacak Göbeklitepe Ören Yeri'nin üzeri, İkinci Yüz Günlük Eylem Planı çerçevesinde nanoteknolojiyle üretilen membran örtülerle kapatıldı.

yapi.com.tr/AA
Tarihin Sıfır Noktasına 'Nanoteknolojik Örtüyle' Koruma

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca üstlenilen "Şanlıurfa'da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi" kapsamında, ören yerinde kullanılacak çatı örtüleri tamamlandı. Çatı örtülerinde membran kullanılmasına Almanya'da gerçekleştirilen bir yarışma sonucunda karar verildi.

Örtüler nanoteknolojiyle üretildiğinden kendi kendini yenileyebiliyor. UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Göbeklitepe Ören Yeri'nin çelik konstrüksiyon çatı örtüleri, paratoner özelliği de taşıyor. Olası bir depremde yapıda oluşabilecek oturma ve çökmeleri tespit etmek amacıyla özel bir deprem izolatörünün devreye alınması da proje kapsamında yer alıyor. 2 bin 400 metrekare alanı koruyacak nanoteknolojik örtülere, arkeolojik kazılar sonrası ortaya çıkabilecek ilave alanları kaplayacak şekilde eklemeler yapılabiliyor. Dünya tarihinin yeniden yazılmasına neden olan Göbeklitepe'de ve şehir içinde yapılan yatırımlarla birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Şanlıurfa'ya toplam kültür yatırımı 10 milyon avroya ulaştı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Avrupa Birliği fonları katkısıyla yürüttüğü "Rekabetçi Sektörler Programı" sayesinde hayata geçen Göbeklitepe Ören Yeri'ne yönelik projenin diğer paydaşları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Doğuş Holding de yer alıyor.

"Göbeklitepe'de tarih yeniden yazıldı"
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yaptığı açıklamada, "Şanlıurfa her açıdan müstesna bir kültür, ilim ve tarih havzasının üzerinde yer alıyor. Göbeklitepe'de tarih yeniden yazıldı, dünya tarihini değiştiren muazzam bir mirastan bahsediyoruz. Bu bölgenin 12 bin yıllık tarihini korumak adına en iyisini yapmaya çalıştık. Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi kapsamında 10 milyon avro harcadık. Bunun 8,3 milyon avrosunu doğrudan Göbeklitepe Ören Yeri ile ilgili harcamalar oluşturdu. Geri kalan kısım, şehir içindeki tarihi binalar ve çevre düzenlemelerine aktarıldı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün açılışını yapacağı bu yatırım misliyle Şanlıurfa'ya ve ülkemize dönecek, Türkiye’nin tanıtımına eşsiz katkılar sağlayacak."

Göbeklitepe Ziyaretçi ve Canlandırma Merkezi'nin Tasarımı Kreatif Mimarlık'ın

Foto: Kreatif Mimarlık

Göbeklitepe'nin Ziyaretçi ve Canlandırma Merkezi'nin tasarımcıları Aydan Volkan ve Selim Cengiç, NTV canlı yayınına konuk oldular. Yayına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihin-sifir-noktasina-nanoteknolojik-ortuyle-koruma_171151.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!