Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Göbeklitepe Yılı Turist Akınıyla Başladı

Kültür turizminin yanı sıra önemli inanç merkezlerinden Şanlıurfa, kış mevsimi olmasına rağmen "Göbeklitepe Yılı" sayesinde turizmde yoğun bir dönem geçiriyor.

yapi.com.tr/AA
Göbeklitepe Yılı Turist Akınıyla Başladı

Kültür turizminin yanı sıra önemli inanç merkezlerinden bir olarak dikkati çeken Şanlıurfa'da, kış mevsimine olmasına rağmen "Göbeklitepe Yılı" sayesinde turizmde yoğunluk yaşanıyor.

Turizmde 2019'un "Göbeklitepe Yılı" ilan edilmesiyle beklentilerin yükseldiği Şanlıurfa'da, kış mevsimi ve sezonun açılmamasına rağmen turizmde hareketlilik yaşanıyor. Özellikle hafta sonları çok sayıda kişinin geldiği kentte yaşanan yoğunluk, turizmci ve esnafın yüzünü güldürüyor.

Geçen yıl düzenlenen 42'nci Dünya Miras Komitesi Toplantısı'nda Dünya Mirası Kalıcı Listesi'ne dahil edilen Göbeklitepe sayesinde turist yoğunluğu yaşanan kentte, birçok otel bahar ayları için rezervasyonlarını tamamladı.

"Gözle görülür artış var"
Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban yaptığı açıklamada, Göbeklitepe'nin turizm açısından çok önemli bir yer olduğunu belirterek böyle bir değere sahip bulundukları için duydukları mutluluğu dile getirdi.

Geçen yıl turizm verilerinin çok iyi olduğunu, 2019'un "Göbeklitepe Yılı" ilan edilmesi dolayısıyla beklentileri yükselttiğini vurgulayan Çoban, "Kış döneminde bile Şanlıurfa'ya ve Güneydoğu'ya özellikle büyük bir teveccüh var. Göbeklitepe'nin de Şanlıurfa'da olması, kentin ön planda olmasını sağlıyor. Önceki yıllarda kış dönemi sönük geçerdi. Göbeklitepe vesilesiyle şu anda gözle görülür artış var, bu da çok sevindirici. Turizm sezonu olmamasına rağmen hem otellerde doluluk iyi hem de bölgede hareketlilik var" dedi.

 

 

"Sadece Şanlıurfa'ya özgü turlar çıktı"
Müslüm Çoban, yerli ve yabancı turistlerin artık sadece Göbeklitepe'yi görmek için bile kente gelebildiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

"Bazı gruplar sadece Göbeklitepe için geliyor. Tabii gelmişken Harran, Halfeti, Balıklıgöl ve diğer tarihi mekanları da görmek istiyorlar ama insanların çekim cazibesi ilk görmek istedikleri yer tabii ki Göbeklitepe. Eskiden Mezopotamya veya GAP turları kapsamında gelen konuklarımız yarım günlerini Şanlıurfa'da geçirirlerdi ama Göbeklitepe ile sadece Şanlıurfa'ya özgü turlar çıktı. Yani insanlar 2-3 gün burada vakit geçirebiliyorlar. Turist rehberleri olarak konuklarımızı hava alanından alıyoruz ve 2-3 gün boyunca dolu dolu gezdiriyoruz. Bunda tabii ki en önemli etken Göbeklitepe'nin burada olması."

"Eylül ayına bile acenteler rezerve yapıyor"
2019 yılının Göbeklitepe Yılı ilan edilmesinin insanlarda bir farkındalık oluşturduğunu dile getiren Çoban, bu sayede ilkbahar ve sonbahar dönemlerinin çok hareketli geçmesini beklediklerini anlattı.

Çoban, bazı insanların nisan dönemlerinde yer bulamadığı için kış dönemini tercih ettiğini bildirerek, şunları kaydetti:

"Özellikle nisan ve mayıs aylarında otellerde boş yer yok. Şimdiden eylül ayına bile acenteler rezerve yapıyor. Tohum ekildi inşallah meyvesini nisandan itibaren alacağız ama Şanlıurfa'daki bütün turizmcilerin gelen misafirleri çok iyi bir şekilde karşılaması gerekiyor. Bu yıl yabancı turist konusunda da iddialıyız. Bazı çalışmalar var özellikle Uzak Doğu'dan Çin ve Kore'den misafirlerin gelmesi için."

http://www.yapi.com.tr/haberler/gobeklitepe-yili-turist-akiniyla-basladi_170910.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!