Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarım Alanına JES Projesi

İzmir'in Ödemiş ilçesinde 2 yıl önce halkın protestoları sonucu jeotermal kuyu açmasına izin verilmeyen firma, aynı ruhsatla bu kez Ödemiş’in komşusu olan tarım merkezi Tire'ye el attı.

yapi.com.tr
Tarım Alanına JES Projesi

Aydın ve Manisa'da tarımsal üretime büyük darbe vurduğu, halk sağlığına ciddi zararlar verdiği belirtilen jeotermal santraller, İzmir'de de giderek artıyor. Seferihisar'ın Orhanlı Mahallesi'nin ardından bu kez sadece İzmir'in değil Ege bölgesinin en önemli tarım merkezlerinden olan Tire'de bir jeotermal planı ortaya çıktı.

Cumhuriyet’te yer alan Anka kaynaklı habere göre; İzmir'in Tire İlçesi'ne bağlı kırsal Sarılar Mahallesi'nde jeotermal kaynak aramak için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) başvurusunda bulunuldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca kabul edilen başvuruyla birlikte 60 günlük ÇED süreci başlatılmış oldu.

ÇED dosyasına göre, 2 ayrı poligonda 4 farklı sondaj faaliyeti yapmayı planlayan firma, yerin 500 metre kadar altına inecek. 131 bin 994 metrekarelik (yaklaşık 132 dönüm) birinci poligonda 3 sondaj, 11 bin 167 metrekarelik (yaklaşık 11 dönüm) ikinci poligonda 1 sondaj yapacak olan firma, döner (Rotary) sondaj yöntemini uygulayacak.

Proje alanında ayrıca, bitkisel toprak depolama alanı (sondaj alanının hemen yanında) ve çamur havuzu ile 1,5 dönüm büyüklüğünde konaklama, dinlenme, idari ofis, yemekhane ve depo amaçlı konteynerler yer alacak.

Birinci sınıf tarım arazisi
Jeotermal faaliyet planlanan alan, Tire ve Ödemiş ilçelerinin tam ortasında, köy yerleşiminin ise yanı başında bulunuyor. ÇED raporunda, en yakın evlerin 800 metre, Çamlıca Mahallesi'nin 2800 metre, Küre Mahallesi'nin ise 3500 metre uzaklıkta olduğu bilgisine yer verildi.

Jeotermal sondajları yapılacak 143 dönümlük alan; incir, kestane, zeytin gibi yüksek kaliteli ürünlerin yetiştiği birinci sınıf tarım arazisi ve ormanlık bölgenin içinde yer alıyor. Alandaki, son derece verimli toprağın sıyrılarak depolanacağı ifade edildi.

Tarihi duyarlılıkla seçilmiş
Birinci sınıf tarım arazisi ve çam ormanlarıyla kaplı alana sondaj vuracak firmanın, ÇED raporuna yansıyan "tarihi eser duyarlılığı" ise dikkat çekti. Raporda, "Bölgenin genel olarak konumuna bakıldığında, bölgede SİT alanları, ÖÇK alanları, yeraltı şehirleri, eski kiliseler gibi tarihi lokasyonlar olduğu düşünüldüğünde, sondaj lokasyonun yakın çevresinde bu alanlardan olmaması, hem ruhsat yeri belirlenmesinde hem de sondaj lokasyonu seçiminde etkilidir." denildi.

Ödemişliler izin vermemişti
Maden firmasının jeotermal arama ruhsatının 19 Haziran 2017 tarihinde yürürlüğe girdiği ve Ödemiş'in Küre Köyü için verilmiş olduğu dikkati çekti. Ruhsatı 19 Haziran 2021 tarihine kadar geçerli olan firma, 2 yıl önce Ödemiş'in kırsal Küre ve Çamlıca mahallelerine jeotermal kuyusu açmak için harekete geçmiş, ancak halkın tepkisiyle karşılaşmıştı. Yoğun protestoların ardından İzmir Valiliği; DSİ ve Tarım İl Müdürlüğünden gelen olumsuz görüşler üzerine jeotermal kuyuları için başlatılan ÇED süreci sonlandırılmıştı. Firmanın bu kez Ödemiş Küre'ye sadece 3,5 km uzaklıkta yeniden harekete geçmesi akıllarda soru işareti bıraktı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarim-alanina-jes-projesi_183820.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!