Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Verimli Tarım Arazileri Yok Ediliyor

Denizli’de Global Gate sertifikalı ürün yetiştiren köylülerin tarlasının ortasına yüksek gerilim hattı döşendi, otoyol geçirildi, sulama kanalları parçalandı...

yapi.com.tr
Verimli Tarım Arazileri Yok Ediliyor

Denizli'de mikro klima özelliğine sahip Pamukkale Ovası'ndaki 46 bin dönüm arazi ve bu arazilerdeki ürünler risk altında. Bölgedeki köylü yapılan çalışmalar yüzünden topraklarını ve suyunu kaybetti. Köylüler yol projesi yüzünden tarlasına ulaşamaz duruma geldi.

Sözcü’den Selami Aydın’ın haberine göre; meyveciliğin yaygın olduğu ovada ihraç ürünleri nar, ayva, kayısı ve şeftali başta olmak üzere 19 çeşit meyve ve diğer tarım ürünleri yetiştiriliyor. Üretilen ürünün yüzde 90'ı ihraç ediliyor. Bölgedeki bilinçli çiftçiler ürünlerine 7 yıldır Global Gate sertifikası alıyor. Bu sertifika ile ürünler dünyanın herhangi bir ülkesine sorunsuz ihraç ediliyor.

3 proje aynı anda başladı
Bölgede aynı anda üç çalışma birden yürütüldü. Önce TEİAŞ bölgede şebeke güçlendirme çalışması yürüttü. Ovadaki tarlaların ortasına dev yüksek gerilim hatları döşendi. Çalışmalar yapılırken köylüden izin alınmadı, haber verilmedi.

Daha sonra Aydın-Denizli otoyolu Ankara bağlantı yolu projesi kapsamında bölgede otoyol çalışması başlatıldı. Ovayı ikiye bölen yol köylü ile tarlası arasındaki yolları ortadan kaldırdı, ulaşımı sonlandırdı. Ayrıca sulama kanalları ile kesişen noktalarda ana kanallar tahrip edildi.

DSİ ise bölgede basınçlı sulama sistemi çalışması yürüttü. Döşediği ana borular otoyol ile çakışınca yeniden sökülüp ileri taşındı. Bu arada ara kanaletler tahrip edildi, köylü susuz kaldı. Ödenek yetersizliği yüzünden projede değişikliğe gidildi vatandaş isyan etti.

Bölgede en çok tepki çeken konu ise DSİ'nin yürüttüğü proje oldu. Recep Yazıcıoğlu Sulama Birliği projesi olmasına rağmen DSİ'nin yürüttüğü projede bölgedeki sulama sistemlerinin yer altına alınması ve her tarlaya hidrant (toplama merkezi) bağlanması planlandı. Proje tamamlandığında çiftçi kartını okutup suyunu alacak, sayaç sayesinde kullandığı su miktarı kadar ödeme yapılacaktı. Bölgeyu su Gökpınar Baraj Göleti ile Kaklık ve Honaz'daki yer altı kaynaklarından gelecekti.

Fakat DSİ yetkilileri ödenek sıkıntısı nedeniyle hidrantları önce 175 metre ara ile yapacağını daha sonra 700 metre ara ile yapacağını duyurdu. Bir kısmı tamamlanan hidrantlar bazı tarlaların ortasına yerleştirildi. Hatları da tarlaların ortasından geçti.

CHP Pamukkale İlçe Başkanı Arda Arpacı yaptığı açıklamada kamu projelerinde koordinasyon olmadığını yapılan yerlerin sökülüp yeniden yapıldığını belirterek, “Bir ay önce de gelmiştik. Sorunlar olduğu gibi duruyor. Buradaki sorun 46 bin dönüm sulanabilir araziyi ilgilendiriyor. İki temel sorun var. Birincisi otoyol tarlaları ikiye böldü. Vatandaş kendi tarlasına ulaşamıyor. Bağlantı yolları sorunu bir türlü çözülemedi. İkincisi sulama sorunu var. Köylüler öncesinden yüklenici firmaları uyarsa da dinlemediler. Yapılan yer bozulup tekrar yapılıyor. Milli servete yazık.” ifadelerini kullandı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/verimli-tarim-arazileri-yok-ediliyor_184842.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!