Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarım Arazileri ve Su Kaynakları Tehlikede

Manisa Turgutlu’da yerleşim yerleri ve tarım arazilerine kurulmak istenen biyogaz tesisine karşı çıkan halk, dava açmaya hazırlanıyor. İtiraz dilekçelerini yetkililere teslim eden Turgutlu halkı, tesisin içme sularını da tehlikeye soktuğunu söyledi.

yapi.com.tr
Tarım Arazileri ve Su Kaynakları Tehlikede

Manisa’nın Turgutlu ilçesinin Irlamaz Mahallesi civarına Energrom adlı şirket tarafından kurulmak istenen ve Çepnidere ile Çepnibektaş’ı da etkileyecek olan biyogaz tesisine bölge halkı ve yaşam savunucuları karşı çıkıyor.

BirGün’den Namık Alkan’ın haberine göre; kentin içme suyunu tehdit edeceği kaydedilen biyogaz tesisinin yerleşim alanı ve tarım arazileri içine kurulmak istenmesine tepki gösteren halk, 100’e yakın itiraz dilekçesini Manisa İl Çevre Müdürlüğü’ne verdi. Dilekçeleri vermek üzere oluşturulan heyet, Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Vekili Günay Özcan ile görüşerek, “sermaye için mülk gibi görülmesi” anlayışını ve bu anlayışla yapılan uygulamaları kabul etmediklerini söyledi.

Yapılması planlanan tesisin Irlamaz Deresi ve kentin içme suyu kaynağının çok yakınında kurulacağını, yine tesisin en başta 170 bin nüfuslu kent halkının içme suyunu, çevre ve insan sağlığını doğrudan tehdit ettiğini belirten heyet üyeleri, ayrıca Turgutlu ve yöresinin “birinci sınıf tarım bölgesi” olduğunu hatırlattı. Yerleşim alanları ve tarım arazilerine bu tür tesislerin kurulmasının karşısında durmaya devam edeceklerini ifade eden heyet, ÇED raporu hakkında da dava açacaklarını ve projenin iptal edilmesini isteyeceklerini söyledi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarim-arazileri-ve-su-kaynaklari-tehlikede_176509.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!