Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarım Arazileri Yine Betona Gömülüyor

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde, büyük bir bölümü 1. sınıf tarım arazisi olan 40 milyon metrekare alana Metal İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yapılmak istenmesine tepkiler sürüyor.

yapi.com.tr
Tarım Arazileri Yine Betona Gömülüyor

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde, büyük bir bölümü 1. Sınıf tarım arazisi olan bölgede OSB kurulmak istenmesine köylüler tepkili. Konuyla ilgili açıklama yapan Güney Marmara Dayanışma (GMD) grubu üyesi Erol Yıldız, Balıkesir-Çanakkale 1/100000 Çevre Düzeni Planı dayanak yapılarak, Bandırma-Erdek körfezinde, genişleme sahasıyla birlikte tarım arazilerini de içine alarak 40 milyon metrekareye ulaşacağı söylenen bölgede Metal İhtisas OSB kurulmak isteniyor. Bölgedeki, Türkiye ortalamasının iki katı verimlilikteki tarım arazileri, başka yer yokmuş gibi sanayi alanı olarak yok ediliyor.” dedi.

Sözcü’den Halil Ataş’ın haberine göre; buğday, arpa, ay çiçek ekilen ve yüz yıllardır bölge köylüsü tarafından tarım yapılan bu verimli toprakların iş makineleri sokularak, ekili alanlar da dahil yok edildiğini belirten Yıldız, şunları söyledi: “Marmara Ana Metal’in Metal İhtisas Organize Sanayi Bölgesi başlangıç olarak belirlediği 2 bin 200 dönümlük alanda, kamulaştırma sürecini başlattı. Köylülerin kamulaştırma bedeline itiraz davaları devam ediyor. Yine köylüler tarafından yürütmeyi durdurma davası açıldı. Davada bilirkişi atandı, süreç devam ediyor. Kamulaştırma bedelleri 20-45 TL/metrekare olarak belirlendi. Sanayi parseline dönüştürülecek olan tarlalar, sanayiciye dönümü 1 milyon TL gibi rakamlara pazarlanmakta.”

“Başka yer yokmuş gibi sanayiye kurban edilmesi ulusal sorun”
Yıldız, “Gıdaya, buğdaya, ekmeğe ulaşımın bu denli zorlaştığı bir dönemde; yüzyıllardır bölgenin gıda ihtiyacını karşılayan bu toprakların, başka yer yokmuş gibi sanayiye kurban edilmesi, ulusal ölçekte sorunlara yol açacak. Bilinmelidir ki, söz konusu bölgeye kuş uçuşu 5 km dahi olmayan, Gönen Taş Tepe diye tabir edilen Bandırma Organize Sanayi Bölgesi var. Genişleme sahası ve tarım dışı zemini nedeniyle kesinlikle daha uygun bir yer.” ifadelerini kullandı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarim-arazileri-yine-betona-gomuluyor_190522.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!