Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

“Tarlabaşı’nda Vatandaşı Kandırdılar Ama Danıştay’ı Kandıramadılar”

Tarlabaşı Mülk Sahipleri ve Kiracıları Kalkındırma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Ahmet Gün, Danıştay’ın kararının ardından, bazı mal sahiplerinin belediyeyle çok düşük meblağlarla anlaştığına atıfta bulunarak, “Oradaki halkı kandırdılar ama Danıştay’ı kandıramadılar. Danıştay kararından vazgeçmedi” dedi.

“Tarlabaşı’nda Vatandaşı Kandırdılar Ama Danıştay’ı Kandıramadılar”

Tarlabaşı Yenileme Projesinde Sular durulmuyor. Tarlabaşı sakinlerinin açtığı davada Danıştay 6. Dairesi’nin, İstanbul İdare Mahkemeleri’nin verdiği “kamulaştırma hukuka uygundur” kararını bozmasının ardından, davalı Beyoğlu Belediyesi tekrar Danıştay’a başvurarak karar düzeltme yoluna gitmişti.

Danıştay 6. Dairesi’nin bu hafta tebliğ ettiği kararında ise “karar düzeltmeye gerektirecek bir neden olmadığı”na hükmedilerek, belediyenin karar düzeltme istemi reddedildi.
Bu gelişmenin ardından Tarlabaşı Mülk Sahipleri ve Kiracıları Kalkındırma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Ahmet Gün ile özel bir söyleşi gerçekleştirdik. Tarlabaşı’ndaki hukuk savaşının uzun yıllardır devam ettiğini anlatan Gün, kararı değerlendirerek, “Ben bu karara şaşırmadım. Çünkü tek bir doğru vardır ve biz davamızda haklı olduğumuzu biliyoruz” dedi.

“Projede okul ya da hastane yok”

Hukuk devletinde Danıştay’ın idari yargının en yüksek mercisi olduğunun altını çizen Gün, “İstanbul idari mahkemeleri ve bölge mahkemeleri bizim açtığımız davaları reddederken bir tane bile gerekçe göstermemiştir. Danıştay ise bu davayı bozduğu zaman 7 sayfa gerekçeli karar yazmıştır. Hukuk devletinde, kamu yararı olmayan bir yerde vatandaşın mülkünü kamulaştıramazsın. Burada da kamu yararına yapılan yer yok ve en önemlisi üçüncü şahıslara ticari alanlar yaratılıyor yani oteller ve AVM’ler yapılıyor. Danıştay kararı bu maddelere dayanarak verdi ve kararından ısrar etti yani Danıştay’ı kandıramadılar. Zaten burada hastane, okul gibi bir kamu yararı olsaydı biz davaları kazanamazdık” diye konuştu.

“Yasanın verdiği hak bize tanınmadı”

5366 Sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkındaki Kanun’a göre vatandaşın malının kamulaştırma yoluyla, başkasına rant amaçlı satılmasının söz konusu olmadığını dile getiren Ahmet Gün,“ Sadece sit alanlarında geçerli olan bu yasanın 3. maddesinde “Mülk sahibi projeye uygun olması şartıyla mülkünü yenileyebilir” diyor, biz belediyeye bu kapsamda mülkümüzü yenilemek için müracaatta bulunduk. Ancak bize yasanın verdiği bu hakkı tanımadılar. Bize malımızı belediyenin atadığı bir inşaat firmasına satmamızı buyurdular. Satmayınca da kamulaştırma yoluna gittiler” diye konuştu.

Bazı mal sahiplerinin belediyeyle anlaştığını ifade eden Gün, “Ama aldıkları parayla bir ev sahibi bile olamadılar. Şuanda yaklaşık 164 mal sahibi var ve hepsinin bireysel açtığı davalar var. Bunca insan boşuna savaşmıyor. % 50 kat karşılığı anlaşma olmazsa olmaz.” diye belirtti. Kimsenin halkı düşünmediğinin altını çizen Gün, “Oradaki halkın çoğunun okuması yazması yok, bu vatandaşları kandırmak istediler. Amaç Tarlabaşı’nı yenilemek kamu yararı gütmek değildi” diye ekledi.

“Yüzlerce avukat davayı kazanamayacağımı söyledi”

Ahmet gün, şu ifadeleri kullandı: “Sonuçta kendileri kaybedecek. İstedikleri kadar para teklif etsinler, kabul etmeyeceğim. Hayal görüyorlar ama ben o beş yıldızlı oteli oraya yaptırmayacağım. Yıl olmuş 2015 daha temel atılamamış. Uzlaşmadan başka yol yok. Ben kendi adıma kanımın son damlasına kadar mücadele edeceğim. Orası benim alın terimdir. Bana yüzlerce avukat gelip, “sen bu davayı kazanamazsın” deyip, beni caydırmaya çalıştılar. Ben ilkokul mezunu olan biri olarak bu davayı kazanacağım. Bugün Sulukule kaçak durumdadır, eğer devam ederlerse burası da öyle olur.”

“İki yol var”

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz ise, sürecin işleyişini anlatarak, “Danıştay kararının ardından idari mahkemenin izleyebileceği iki yol vardır. Bu durumda idari mahkeme ya Danıştay kararını onaylayacak ve kamulaştırmaya iptal edecek ya da direnme hakkını kullanarak Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulu’na gidecek” dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Beyoğlu Belediyesi Basın Müşavirliği ise şunları ifade etti:

TARLABAŞI PROJESİ HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

Tarlabaşı 1. Etap Yenileme Projesi'ndeki kamulaştırmaların hukuka uygun olmadığı yönünde basında yer alan haberler, tamamen asılsız olup, devam eden projede her hangi bir durdurma kararı söz konusu değildir. Tarlabaşı yenileme projesi hiçbir bir değişiklik olmadan hukuka uygun olarak tam gaz devam etmektedir.
5366 Sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkındaki Kanun Uyarınca başladığımız Tarlabaşı 1. Etap Yenileme Projesi hız kesmeden devam ediyor. Proje kapsamında yapılan kamulaştırmaların tamamı, kamulaştırmayı düzenleyen kanun ve yönetmeliklere uygun olarak yapılmıştır.
Yapılan kamulaştırmalara itiraz eden hak malikleri tarafından İdare Mahkemelerine açılan bütün davalarda, kamulaştırmaların yasal ve doğru olduğu te’yid edilmiştir. Anayasa Mahkemesi dahi 5366 sayılı kanun uyarınca yapılan kamulaştırmaların hukuka uygun olduğu görüşündedir. (Anayasa Mahkemesi Başvuru No: 2013/1205 Karar Tarihi: 17.09.2013)
T.C Danıştay 6. Dairesi’nin aldığı yeni bir kararla, bazı kamulaştırmaları iptal ettiği, yenileme projesinin akamete uğradığı şeklinde algı oluşturmaya dönük haberler asılsızdır. T.C. Danıştay 6. Dairesi, İdare Mahkemelerinden daha detaylı bir inceleme yaparak, yeniden bir karar vermelerini istemiştir.
Kaldı ki, ilk derece mahkemeleri kamulaştırma işlemlerinin hukuka uygun olduğu konusunda ısrar kararları vermektedir. (İstanbul 8. İdare Mahkemesi Esas No: 2014/1545 Karar No: 2015/832)
Sonuç olarak, Tarlabaşı 1. Etap Yenileme Projesi kapsamındaki bütün kamulaştırmalar hukuka uygundur. İdare mahkemeleri de, Anayasa mahkemesi de bu uygunluğu te’yid etmiştir.
Tarlabaşı Yenileme Projesi’nde çalışmalar hukuki herhangi bir engel ve duraksama  olmaksızın hızla devam etmektedir.
Saygılarımızla…

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarlabasinda-vatandasi-kandirdilar-ama-danistayi-kandiramadilar_132417.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!