Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tasarım Felsefesi’nin 4. Baskısı YEM Yayın’dan Çıktı

Prof. İsmail Tunalı’nın, gördüğü geniş entelektüel ilgi nedeniyle üniversitelerimizde tasarım bölümlerinin açılmasında pay sahibi olan kitabı “Tasarım Felsefesi – Tasarım Modelleri ve Endüstri Tasarımı”nın dördüncü baskısı çıktı.

yapi.com.tr
Tasarım Felsefesi’nin 4. Baskısı YEM Yayın’dan Çıktı

Prof. İsmail Tunalı’nın, YEM Yayın tarafından çıkarılan "Tasam Felsefesi" adlı kitabının dördüncü baskısı raflardaki yerini aldı. İnsan, toplum, bilim, sanat ve endüstri arasında üstlenmiş olduğu ontolojik, epistomolojik ve aksiolojik ilgiyi ilk baskısından bu yana koruyan Tasarım Felsefesi, Türkiye’nin yanı sıra Türk Cumhuriyetleri üniversitelerinde de okutuluyor.

Kitabın tanıtım yazısında şu ifadeler yer alıyor:

"Tasarım, insanın tinsel yaratma erkiyle meydana getirdiği, doğaya alternatif bir varlık alanıdır. Bu varlık alanı bilimden sanata, felsefeden tekniğe insanın yarattığı her türlü nesne, ürün ya da yapıtı içine alan bir kültür dünyasıdır. Böylesi geniş bir dünyayı kavramak, tekil varlık alanlarıyla sınırlanmış bilimlerden ziyade ancak felsefenin “harcı” olabilir. Tasarımı kendine özgü varlık tarzları ve kategorileriyle birlikte topyekûn ele alan disiplinin adı estetik felsefesidir. Tasarım Felsefesi, geleceğin insan merkezli, hümanist ve tasarım odaklı dünyasının temelini oluşturacak bir estetik biliminin “yapı taşlarını” belirlemeyi amaçlamaktadır.

Kitapta, tasarım olarak bilim, sanat ve teknik arasındaki ilişkinin yanı sıra mimarlık, kent, resim, müzik ve edebiyat gibi belli başlı tasarım modelleri çözümlenmektedir. Endüstri tasarımı ise ayrı bir bölümün konusunu oluşturmaktadır. Bu bölümde günümüz dünyasının vazgeçilmez bir ögesi olan endüstri ürünlerinin sanat ve tekniğin arakesitindeki çetrefil konumu, etik ve toplumsal açılımlarıyla birlikte bir estetik felsefesi problemi olarak ele alınmaktadır."


TASARIM FELSEFESİ - Tasarım Modelleri ve Endüstri Tasarımı
İsmail Tunalı

YEM Yayın
4. Baskı
Ekim 2012, İstanbul
16,5x24 cm
124 sayfa, karton kapak
Türkçe


'Tasarım Felsefesi'ni satın almak için
tıklayınız.

ETİKETLER: YEM Yayın
http://www.yapi.com.tr/haberler/tasarim-felsefesinin-4-baskisi-yem-yayindan-cikti_102684.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!