Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TAV İnşaat'ın Medine Projesine Birincilik Ödülü

TAV İnşaat'ın Medine'de hayata geçirdiği Prens Muhammed Bin Abdülaziz Havalimanı Projesi, New York'ta düzenlenen Küresel İnşaat Zirvesi'nde havalimanı inşaatı kategorisinde dünyanın en iyisi seçildi

yapi.com.tr / AA
TAV İnşaat'ın Medine Projesine Birincilik Ödülü

Havalimanı tasarımı, finansmanı ve yapımında faaliyet gösteren TAV İnşaat, sektörün saygın yayınlarından Engineering News Record (ENR) tarafından üçüncü kez düzenlenen Küresel İnşaat Zirvesi'nde ödüllendirildi. TAV İnşaat'ın Suudi Arabistan'ın ilk havalimanı özelleştirmesi olan Medine projesi, havalimanı inşaatı kategorisinde dünyanın en iyisi seçildi.

New York'ta düzenlenen törende ödülü TAV İnşaat adına şirketin Suudi Arabistan ve Afrika'dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Kaur aldı. Kaur, TAV İnşaat olarak, Türkiye ve yurt dışında gerçekleştirdikleri havalimanı projeleriyle kısa sürede sektörün liderleri arasına girdiklerini belirterek, bugüne kadar Türkiye ve Körfez Bölgesi başta olmak üzere kontrat bedeli 17,2 milyar dolara ulaşan proje üstlendiklerini ifade etti.

ENR dergisinin her yıl açıkladığı sıralamada havalimanı inşaatı kategorisinde ilk sırada yer aldıklarını aktaran Kaur, "Kutsal Topraklar'da gerçekleştirdiğimiz ve Suudi Arabistan'ın ilk havalimanı özelleştirmesi olan Medine Havalimanı projesinin bizim için ayrı bir önemi var. Uluslararası ekip çalışması, iş sağlığı ve güvenliği, tasarımsal işlevsellik ve kalite, inovasyon ve sektöre katkı gibi önemli kriterlerde yarışarak bu ödüle ulaştık. 34 farklı milliyetten 5 bin 300 çalışanımızla birlikte bunu başardık, emeği geçen herkese teşekkür ederim" değerlendirmesinde bulundu.

Sözleşmedeki resmi bitiş süresinden önce tamamlandı

Medine Prens Muhammed Bin Abdülaziz Havalimanı, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından LEED Altın ile sertifikalandırılan Avrupa ve Ortadoğu'daki ilk, dünyada ise sekizinci havalimanı olma özelliğini taşıyor.

TAV, ortakları Al Rajhi Grubu ve Saudi Oger'le birlikte kazandığı ihale çerçevesinde Haziran 2012'de Medine Havalimanı'nın işletmesini üstlenerek yeni terminalin yapımına başladı.153 bin metrekare olan terminal binasında 32 yolcu köprüsü bulunuyor. TAV sözleşme kapsamında ayrıca terminale ilaveten 26 ek bina, 2 pist, 3 paralel taksi yolu inşaatlarını da gerçekleştirdi.

Sözleşmedeki resmi bitiş süresinden önce 31 ayda tamamlanan, genişlemeye uygun, dünyadaki her büyüklükteki uçağa hizmet verebilecek ve en son teknolojinin kullanıldığı havalimanı 2 Temmuz tarihinde Suudi Arabistan Kralı'nın katıldığı törenle resmi açılışını yapacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tav-insaatin-medine-projesine-birincilik-odulu_134004.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!