Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TAV’dan Riyad’a 400 Milyon Dolarlık Terminal

TAV İnşaat, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki King Khaled Havalimanı Terminal-5 tasarım ve inşaat ihalesini kazandı.

yapi.com.tr/AA
TAV’dan Riyad’a 400 Milyon Dolarlık Terminal

TAV'dan yapılan açıklamaya göre, 400 milyon dolar yatırımla inşa edilecek terminal binası 18 ay içinde tamamlanacak. Projeyle, TAV İnşaat'ın bugüne kadar üstlendiği projelerin toplam kontrat bedeli 16 milyar doları aştı.

TAV İnşaat'ın, Suudi Arabistan'da Cidde Havalimanı Uçak Bakım Hangarları ve Medine Havalimanı projelerinden sonra ülkede kazandığı üçüncü ihale olan King Khaled Havalimanı Terminal-5 projesi 100 bin metrekare büyüklüğündeki yolcu terminali ve çeşitli ek tesislerden oluşacak.Proje kapsamında 90 bin metrekare alana yayılan 3 bin araçlık çok katlı otopark ile itfaiye binası, operasyon merkezi, enerji santrali, apron ve hava tarafı altyapısı ile Terminal-5'i mevcut terminallere bağlayacak viyadüklü yollar ve altyapı çalışmaları da bulunuyor.

TAV Grup Üst Yöneticisi (CEO) Sani Şener, ''İnşaat şirketimiz Ortadoğu'da büyümesine devam ederken, havalimanları işletme şirketimize fırsatlar açmaya devam ediyor. Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'ın yeni havalimanı terminal binası inşaatını 400 milyon dolar bedelle aldık. Çok önemli bir iş. Suudi Arabistan'da havalimanı özelleştirmeleri devam ediyor. Bu havalimanı da yakında özelleştirilecekler arasında bulunuyor. Diğer taraftan Medine'de yatırımımız ve işletmemiz başarıyla sürüyor. 800 milyon dolar bedele sahip Cidde Havalimanı hangar inşaatımız da devam ediyor. Şimdi de ülkenin üçüncü büyük şehri ve başkentinin havalimanını inşaatını üstlenmekten dolayı mutluyuz. Havalimanlarının yapımı ve işletmesi teknoloji yoğun bir iş. Tecrübemizle ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye devam ediyoruz'' değerlendirmesinde bulundu.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika'ya 16 milyar dolar

Verilen bilgilere göre, 2012 yılı içinde proje portföyüne Abu Dabi Havalimanı Midfield Terminal Kompleksi, Medine Havalimanı ve Cidde Uçak Bakım Hangarları'nı ekleyen TAV İnşaat, Riyad Terminal-5 Projesi ile birlikte Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da toplamda 16 milyar doların üzerinde bedele sahip kontrata imza atmış oldu.King Khaled Havalimanı Terminal-5'in tasarımında TAV İnşaat'ın projelerinde yer alan en üst düzey uluslararası standartlar, kullanıcı ihtiyaçları ve yerel kültüre uygunluk ön plana çıkıyor. Terminal-5, özgün mimari tasarımı ile Riyad Havalimanı'ndaki yolcu deneyimini zenginleştirirken, mevcut terminallerle de mimari ve operasyonel olarak entegrasyonu sağlayacak.

 

TAV İnşaat, Katar'da Yeni Doha Havalimanı, BAE'de Abu Dabi Havalimanı Midfield Terminal Kompleksi, Suudi Arabistan'da Medine Havalimanı Yeni Yolcu Terminali Binası ile Cidde Havalimanı Uçak Bakım Hangarları, Umman'da Muskat Havalimanı Pist ve Altyapı çalışmaları, Türkiye'de İzmir Adnan Menderes Havalimanı Yeni İç Hatlar Terminali ve BAE'de Dubai Marina-101 Gökdelen inşaatına devam ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tavdan-riyada-400-milyon-dolarlik-terminal-_108633.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!