Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TBMM Tersane Kazalarını Araştıracak

TBMM tarafından oluşturulacak araştırma komisyonu Tuzla tersanelerindeki işçi ölümlerini araştıracak. Konuyla ilgili rapor en geç dört ay içinde hazırlanacak.

Radikal Gazetesiuzla tersanelerindeki ölümler Meclis tarafından Araştırma Komisyonu oluşturularak incelenecek. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, gemi inşa edilen bütün ülkelerde iş kazalarının olduğunu belirterek, "Amacımız, ölümleri sıfıra indirmek" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda AKP, CHP, MHP ve DTP'li milletvekilleri tarafından verilen tersanelerle ilgili Meclis Araştırma önergeleri birleştirilerek görüşüldü ve kabul edildi. İçtüzüğe göre, oluşturulacak komisyon en fazla dört ay süreyle çalışıp rapor hazırlayacak.

Görüşmelerde Ulaştırma Bakanı Yıldırım, tersanelerde iş kazası sonucu ölmenin kader olmadığını söyledi. Tersaneciliğin risk grubunda yer alan ağır sanayi sektörü olduğunu söyleyen Yıldırım, gemi inşa eden bütün ülkelerde iş kazalarının olduğunu belirtti. Yıldırım, "İnsan hayatının bedeli olmadığı için her türlü tedbir tartışılmalıdır" dedi.

Yıldırım Türkiye'deki tersanelerde tedbirle önlenebilecek kazaların meydana gediğini belirtti. CHP'li Çetin Soysal, "Maliyeti düşürüp kâr etmek, ölümün önüne geçmiş. Ağır ve Tehlikeli İş Kolu Yönetmeliği'ni uygulamayanlar namerttir" dedi. DTP'li Akın Birdal, Tuzla'daki ölüm nedenleri olarak işçi sağlığı ve güvenliğinin sağlanmamasını ve mafya kurallarıyla işçi çalıştırma olarak sıraladı. MHP'li Gürcan Dağdaş da kazalarının önlenebilir önlemlerden kaynaklandığını ifade ederek, "İşçiler ekmek parası için olumsuz koşullarda çalışmak zorunda kalıyor" dedi. Tersane sahibi AKP'li Hasan Kemal Yardımcı da, "Yetkili kurumlarımız gerekeni yapıyor, medya üzerine düşeni yaptı. Bundan sonrası artık lince girer" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tbmm-tersane-kazalarini-arastiracak_59817.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!