Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TBMM'nin 'Ödüllü Binası' Yıkılıyor

Darbe girişimi sırasında ağır hasar gören "kültür varlığı" olarak tescilli TBMM yerleşkesindeki Behruz Çinici ve Can Çinici tarafından tasarlanan Ağahan ödüllü eski halkla ilişkiler binasının yıkımına başlandı.

yapi.com.tr
TBMM'nin 'Ödüllü Binası' Yıkılıyor

Birgün Gazetesi'nin haberine göre, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, bu yıkım planı için 'kültürsüzlük' demiş, "Yıkılan sadece, TBMM’de bulunan eski halka ilişkiler binası değil, bir değerimizin heba edilmesidir. Bu kültürsüzlüğün bir göstergesidir" ifadelerini kullanmıştı.

Candan, yaptığı açıklamada şunları söylemişti: “Mekan üzerinden ideolojik hesaplaşmanın bir örneğini daha TBMM Eski Halkla İlişkiler Binasının yıkımıyla yaşıyoruz. İhtiyaca cevap vermiyor diye yıkmak akıl dışıdır, bilim dışıdır. TBMM’nin ne bitmez ihtiyacı varmış. Yeni Halkla İlişkiler Binası TBMM yerleşkesine uygun olmayan şekilde yapıldı. Eski Halkla ilişkiler binası TBMM cami ile birlikte, Güvenpark’tan başlayan aksı taçlandıran yapı bütünlüğünün parçasıdır. Ağa Han Mimarlık ödülünü almıştır. Olayları bütüncül değil, parçacıl bakış açısıyla ele alan yöneticilerin bu kültürü anlayacaklarını sanmıyoruz. TBMM Camisi Mahkeme tarafından tescil edildi. Eski Halkla ilişkiler Binası ile ilgili tescil davamız devam ederken yıkımının başlaması hukuksuzluğun mecliste yapılması anlamına gelmektedir. Bu hesaplaşmanın ne anlama geldiğini biliyoruz. Tarih hiç sizleri affetmeyecek.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/tbmmnin-odullu-binasi-yikiliyor_150998.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!