Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TBMM Camisi Yıkılmayacak

TBMM'nin ve Koruma Kurulu’nun korumadığmeni scar etaim tritsiuqe ı meclis camisi, mimarların açtığı dava ile yıkılmaktan kurtuldu.

yapi.com.tr
TBMM Camisi Yıkılmayacak

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, TBMM 'de bulunan Cami ve Halkla İlişkiler Binası'nın yıkılması duyumu üzerine harekete geçerek Koruma Kurulu’na tescil başvurusunda bulundu ve yapıların korunmasını talep etti. Ankara 1 Nolu Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tescil kararı vermeyince Mimarlar Odası Ankara Şubesi caminin ve halkla ilişkiler binasının özgün bir yapı olduğu tescillenmesi ve korunması gerektiğinin altını çizerek Koruma Kurulu kararını yargıya taşıdı. 

Mahkeme cami ve halkla ilişkiler binası davasını ikiye ayırdı. Camii ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. Koruma Kurulu mahkeme kararına istinaden meclis camisini tescillemek zorunda kaldı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Meclis Camisi’ni yıkılmaktan kurtardık, şimdi sıra Halkla İlişkiler Binası'nda" dedi. 

Meclis camisinin artık tescilli bir yapı olduğu müjdesini veren Candan “Meclis cami kompleksi, modern ve gelenekseli bütünleştiren mimari diliyle değerli kültürel miraslarımız arasındadır. Meclis Camisi ve Halkla İlişkiler Binası'nın mimarı Behruz Çinici’dir. Caminin tescillenmesi için yargıya başvurduk ve tescillenmemesi yönündeki kararı durdurduk. Bugün ise meclis camisi artık tescilli bir yapıdır. 15. İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı gereği Ankara 1 Nolu Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu mahkeme kararını uygulamak amacıyla camiyi tescilledi. TBMM alanı içinde bulunan cami kompleksi, halkla ilişkiler binası ve diğer yapılarla kurduğu çevresel ilişki açısından da ender özellikler taşımaktadır, korunmasını ve tarihsel ve kültürel mirasımız olarak gelecek kuşaklara aktarılmasını önemsiyoruz. Yık yap kültürüne karşı halkımıza ait değerlerin korunması yönünde verdiğimiz bu mücadelede bu kez de bir caminin yıkımına engel olduk.” dedi.

15. İdare Mahkemesi ise verdiği yürütmeyi durdurma kararında; “Bilirkişi raporu ile de dava konusu taşınmazın (Meclis Camisi’nin) toplumsal ve mimari özellikleriyle korunması gerekli kültür varlığı niteliğinde olduğunun ortaya konulduğu görüldüğünden” ifadelerine yer vermişti.


 

http://www.yapi.com.tr/haberler/tbmm-camisi-yikilmayacak_135255.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!