Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Meclis'in Ödüllü Binası Yıkıldı, Sıra Camide

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu ve akademisyenler, Behruz ve Can Çinici imzalı, 1989 tarihli TBMM eski Halkla İlişkiler binası ve Meclis Camii’nin yıkımına ilişkin olarak, CHP Ankara Milletvekili Levent Gök ile TBMM’de incelemelerde bulundu.

yapi.com.tr
Meclis'in Ödüllü Binası Yıkıldı, Sıra Camide

İnceleme gezisine, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, oda üyesi Namık Kemal Kaya, Bilkent Üniversitesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarisi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Bülent Batuman, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Aydan Balamir, Bilkent Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Görevlisi Zeynep Önen Özveren de katıldı. Tezcan Karakuş Candan, söz konusu yıkıma özetle şöyle tepki gösterdi:

“İhtiyaca cevap vermiyor diye yıkmak akıl dışıdır, bilim dışıdır. Eski Halkla ilişkiler binası TBMM cami ile birlikte, Güvenpark’tan başlayan aksı taçlandıran yapı bütünlüğünün parçasıdır. Ağa Han Mimarlık ödülü almıştır. Yeni Halkla İlişkiler Binası, TBMM yerleşkesine uygun olmayan şekilde yapıldı. Asıl yıkılması gereken, yeni yaptıkları halkla ilişkiler binasıdır. Eski Halkla ilişkiler Binası ile ilgili tescil davamız devam ederken, yıkımının başlaması hukuksuzluğun mecliste yapılması anlamına gelmektedir.

Tasarım harikası

Yıkılmadan önce camide incelemelerde bulunduk, bir tasarım harikası olan caminin yıkılması da tam bir fütursuzluktur. Kültürün bıraktığı izler bizim için çok değerli, TBMM Camii ve Eski Halkla ilişkiler Binası bir bütündür. Bugün yıkılan TBMM yerleşkesinin yapısal bütünlüğüdür. TBMM yerleşkesinde yapılacak her bir yapısal süreç meslek alanımızı yakından ilgilendirmektedir. TBMM’de ödüllü mimarlık eserlerini yıkarak, ancak kültürsüzlüğünüzü ifade edebilirsiniz. Cumhuriyetin kurucu mekânının yerleşkesinde bütünlüğü bozan radikal yıkım hareketlerini kabul etmiyoruz. Bu işin peşini bırakmayacağız. Tarih bu yapılanları affetmeyecek.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/meclisin-odullu-binasi-yikildi-sira-camide_151053.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!