Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

TEB 'Girişim Evleri'yle Girişimcilere Ulaşacak

Silikon Vadisi’nin tüm imkanlarını girişimcilere kullandırmak istediklerini belirten TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, açacakları Girişim Evi’nde Silikon Vadisi’nde tutunması için ihtiyacı olan danışmanlıktan, network kurmaya kadar her türlü desteği girişimcilere sunacaklarını söyledi..

yapi.com.tr / AA
TEB 'Girişim Evleri'yle Girişimcilere Ulaşacak

Türkiye İnovasyon Haftası 2014 İstanbul'da konuşan Türk Ekonomi Bankası (TEB) Genel Müdürü Ümit Leblebici, inovasyonun bankanın genetik yapısında bulunduğunu vurgulayarak; 8 yıldır bankalarında her türlü inovatif fikri destekleyecek projeyi gündeme getirdiklerini, kurum içi inovasyonu desteklediklerini, çalışan herkes için "kıvılcım platformları" oluşturduklarını anlattı.

Türkiye'nin en eski 2. özel bankası olduklarını dile getiren Leblebici, TEB için, "1980'li yıllarda ekonomide liberal ekonomiye açılış olduğunda, ilk kurumsal bankacılığı yapan ve dünyada dış ticarete yavaş yavaş adım atıldığı dönemlerde ise dış ticaret işlemleriyle uzmanlık alanı sağlayıp kurumların, katılımcıların, bireylerin her türlü global dünyaya entegrasyonunu sağlamak için adım atmış ilk banka" diye konuştu.

"Faaliyete başlayan KOBİ'lerin yüzde 80'inin ömrü maksimum 5 yıl"

Leblebici, 2005 yılında KOBİ bankacılığına alanına geçtiklerini hatırlatarak, "Türkiye'de KOBİ denince akla gelen ilk 3 bankadan biri olalım" hayaliyle yola çıktıklarını ifade etti. Türkiye'de küçük işletmelerin kurulmaya başladığı bu zamanda, bu şirketlerin birtakım sorunu olduğunu anlatan Leblebici, şöyle devam etti:

"KOBİ'ler hayata başlıyor fakat 5 yıl içinde yüzde 80'i hayatını sürdüremiyor. 'Biz onlara danışmanlık yapalım' dedik. Piyasaları, mevzuatları bilmiyor, doğru analiz yapamıyorlar. Bu konularda insan öğrendikçe kendini geliştiriyor. Biz de bu konularda onların öğrenmelerine yardımcı olmak istedik.10 yıldır KOBİ'lere ciddi anlamda danışmanlık sağladık. Hayalimizin ötesine gittik. Dünya Bankası'nın yan örgütü IFC tarafından dünyadaki en iyi 3 örnekten biri seçildik. Bu ekosistemin içinde KOBİ TV'ler, KOBİ Akademiler oluşturduk, 22 bin iş adamına eğitim verdik. Herkesi bu platformun içine taşımaya çalıştık.

Bir süre sonra anladık ki girişimciler de var... Bu kişiler, mevcut ekosistemi yukarı taşıyacak, inovasyon yapan insanlar. Bunun üzerine KOBİ bankacılığında elde ettiğimiz tecrübeyi girişim bankacılığında yansıtmak istedik. Girişim evi açtık. Bu projenin içine melek yatırımcıları da davet ederek ülkedeki ilk 'Melek Yatırımcı Platformu'nu oluşturan banka olduk. Yaklaşık 750 milyonluk kredi tahsis ettik. Tahsis ettiğimiz, kullandırdığımız kredilerin yüzde 60'ını teminatsız verdik. Çeşitli ortaklıklara gittik. Her anlamda onları desteklemeye çalıştık".

Leblebici, en büyük destekçileri olduğunu söylediği TİM ile 'Girişim Evleri' açmaya başladıklarını, bunların ilkini Gaziantep'te açtıklarını ifade ederek, 10 tane daha Girişim Evi açacakları bilgisini verdi.

"Bu yıl 20 bin girişimciye ulaştık"

Ümit Leblebici, video konferans sistemi aracılığıyla TEB Girişimci Evi'ne bağlanarak buradaki girişimcilerin görüşlerini aldı. Silikon Vadisi’nin tüm imkanlarını girişimcilere kullandırmak istediklerini belirten Leblebici, açacakları Girişim Evi’nde Silikon Vadisi’nde tutunması için ihtiyacı olan danışmanlıktan, network kurmaya kadar her türlü desteği girişimcilere sunacaklarını aktardı.

Leblebici, sundukları desteklerle girişimcilerin başarı hikayeleri yazmalarına yardımcı olduklarını, her yıl 15 bin girişimciye ulaşma hedefiyle yola çıktıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bir yılda hedefleri aştık, 20 bine ulaştık. Kasım ayı itibarıyla da 37 bini geçtik. Desteklediğimiz girişimcilerimizden 6’sı Melek Yatırımcı desteği almayı başardı. Bugün tüm ülkeler, şehirler, kurumlar ve hatta bireyler yüksek katma değerli inovasyonların peşinde. Adeta küresel rekabet, inovasyon rekabetine dönüşmüş durumda. Yarış oldukça çetin geçiyor. Kısaca işimiz kolay değil. Ama imkansız da değil. Sadece bizim biraz daha hızlı koşmamız şart. Son açıklanan yeni eylem planında girişimciliğin altının çizilmesinin girişimcilik konusundaki çabalara önemli bir kaldıraç olacağına inanıyoruz. KOSGEB’in önderliğinde 33 bin gibi rekor bir katılımla gerçekleştirdiğimiz dünyanın en kapsamlı Girişim Endeksi ile de ülkemizdeki bu çabalara ışık tutmak istiyoruz".

TEB olarak sorumluluk kapsamlarının dışında girişimcilik ekosistemine çok fazla yatırım yaptıklarını ifade eden Leblebici, Türkiye'den, dünyayı değiştirecek, başarılarıyla Türkiye'nin adını uluslararası arenaya taşıyacak girişimcilerin çıkacağına yürekten inandıklarını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/teb-girisim-evleriyle-girisimcilere-ulasacak_126848.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!