Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tek Kullanımlık Plastiklerin Yasaklanması İçin 200 Bine Yakın İmza

Greenpeace (Yeşil Barış Örgütü) Akdeniz'in, Avrupa Birliği'nde (AB) yasaklanan tek kullanımlık plastik ürünlerin Türkiye'de de yasaklanması için yürüttüğü kampanyaya, 187 bini aşkın kişi imza atarak destek verdi.

yapi.com.tr
Tek Kullanımlık Plastiklerin Yasaklanması İçin 200 Bine Yakın İmza

Greenpeace Akdeniz, kendi internet sitesi üzerinden Türkiye'de tek kullanımlık plastiklerin yasaklanması için kampanya başlattı. Sosyal medya hesapları üzerinden de duyuruları yapılan kampanyayı, 187 bini aşkın kişi imzaladı. Kampanya duyurusunda, Greenpeace'in 'Plastik Dolu Akdeniz' raporuna göre, Akdeniz'den alınan derin deniz örneklerinin yüzde 92.8'inde plastik saptandığına dikkat çekildi.

AB ülkeleri yasakladı
Akdeniz havzasında 4 metrekareye 1 plastik atık düştüğü vurgulanan kampanyada, sorunun en büyük kısmını da 2 dakika kullanılıp atılan tek kullanımlık plastiklerin oluşturduğu vurgulandı. Kampanya duyurusunda, 'İmza ver. Üç tarafı plastiklerle değil, denizlerle çevrili bir Türkiye için imza ver. AB'de yasaklanan tek kullanımlık plastikler Türkiye'de de yasaklansın' çağrısında bulunuldu. AB'nin, plastik pipet, kulak çubuğu, tabak, çatal, bıçak, kaşık, içecek
karıştırıcıları ile köpük gıda kapları ve içecek bardakları gibi tek kullanımlık ürünleri yasakladığına işaret edilen duyuruda, "Üye ülkelerin anlaşmadaki kuralları kendi ulusal yasalarına adapte etmek için iki yılı var. Greenpeace Akdeniz, alternatifi olan bu ürünlerin Türkiye'de de yasaklanmasını talep ediyor. Üç tarafı plastiklerle değil, denizlerle çevrili bir Türkiye için bunu yapmalıyız" denildi.

Bakanlık bu yasağı Türkiye'ye getirmeli
DHA'da yer alan habere göre Greenpeace Akdeniz Projeler Sorumlusu Deniz Bayram, plastik kirliliğiyle mücadele için acilen harekete geçilmesi gerektiğini söyledi. Deniz Bayram, "Çünkü iki dakika kullanıp attığımız tek kullanımlık plastikler doğada yüzlerce yıl kaybolmuyor. Denizlerimiz daha fazla plastiği kaldıracak durumda değil. AB pipet, plastik çatal bıçak gibi ürünlerin aralarında olduğu bu gereksiz plastiklerin üretimini yasakladı. Türkiye'de de projemizi imzalayan 200 bine yakın
kişi 'tek kullanımlık plastiklere ihtiyacımız yok' diyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sıfır atık politikasının gereğini yaparak harekete geçmeli ve bu yasağı Türkiye'ye getirmeli. Bu sayede Türkiye plastikle mücadelede öncü ülkeler arasında yerini alabilir" dedi.

Plastiklerle ilgili 5 çarpıcı gerçek
Greenpeace Akdeniz, plastiklerle ilgili 5 çarpıcı gerçeği de şöyle
sıraladı:

"1950'li yıllardan bugüne 8,3 milyar ton plastik üretildi. Bu 1 milyar filin ağırlığına eşit. Her sene yaklaşık 12 milyon ton plastik denizlere karışıyor ve bu dakikada bir kamyon dolusu plastik demek. Bugüne kadar üretilen plastiğin yüzde 90'ı geri dönüştürülmedi. Deniz
kuşlarının yüzde 90'ının, deniz kaplumbağalarının üçte birinin, balina ve yunusların yarısından fazlasının midesinde plastik var. Büyük plastik parçaları mikro plastiklere bölünerek deniz canlılarının besin zincirine karışıyor ve hatta deniz mahsulleri aracılığıyla tabaklarımıza kadar giriyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/tek-kullanimlik-plastiklerin-yasaklanmasi-icin-200-bine-yakin-imza_173978.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!