Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Teknoloji Geliştirme Bölgelerine Yeni Düzenleme

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanununda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda kabul edildi. Tasarı, ''Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) faaliyeti'', ''Yenilik'', ''Kurucu Heyet'' ve ''Yazılım''ı yeniden tanımlarken, ''Ar-Ge personeli'', ''Araştırmacı'', ''Teknisyen'',

Cumhuriyet Portal
Teknoloji Geliştirme Bölgelerine Yeni Düzenleme

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanununda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunda kabul edildi. Tasarı, ''Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) faaliyeti'', ''Yenilik'', ''Kurucu Heyet'' ve ''Yazılım''ı yeniden tanımlarken, ''Ar-Ge personeli'', ''Araştırmacı'', ''Teknisyen'', ''Destek Personeli'', ''Kuluçka Merkezi (İnkübatör)'', ''Teknoloji Transfer Ofisi'' ve ''Teknolojik Ürün'' tanımlarını getiriyor. Tasarı, Ar-Ge faaliyetini; ''Araştırma ve geliştirme, kültür, insan ve toplumun bilgisinden oluşan bilgi dağarcığının artırılması ve bunun yeni süreç, sistem ve uygulamalar tasarlamak üzere kullanılması için sistematik bir temelde yürütülen yaratıcı çalışmalar'' şeklinde tanımlıyor.

Teknoloji Geliştirme Bölgesi ile ilgili başvuruları değerlendirmek amacıyla oluşturulan ''Değerlendirme Kurulu''nda Maliye Bakanlığı temsilcisi de yer alacak. Bakanlar Kurulu, Değerlendirme Kurulunun uygun görüşü, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın teklifiyle, bölge kuruluşunun yanı sıra bölgeye ek alan katılmasına ya da bölge sınırı değişikliğine de karar verecek. Teknik sorumluluğu, yönetici şirket tarafından belirlenecek proje mükellifi ve fenni mesule ait olmak üzere İmar Kanunu hükümlerine uygun olarak hazırlanan uygulama projeleri, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nca onaylanacak. Yürürlüğe giren uygulama imar planına göre, arazi kullanımı, yapı ve tesislerin projelendirilmesi, inşasıyla ilgili ruhsat ve izinler, İmar Kanun hükümlerine uygun olarak bakanlık tarafından verilecek.
 
İlk yıl bedeli

Bölgelerde ihtiyaç duyulacak araziler, Kamulaştırma Kanunu hükümlerine göre sağlanabilecek. Bölge alanları içinde yer alan üniversite arazileri, üniversitelerin uygun görüp izin vermeleri durumunda, mülkiyeti ilgili üniversitede kalmak kaydıyla bölgenin yönetici şirketine tahsis edilebilecek. Bu durum, diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ait araziler için de geçerli olacak. Bölge içerisinde yer alan Hazinenin özel mülkiyetinde veya devletin tasarrufu altında bulunan taşınmazlar üzerinde, Maliye Bakanlığınca bedeli karşılığında irtifak hakkı tesis edilecek veya kullanma izni verilecek. İrtifak hakkı veya kullanma izninin ilk yıl bedeli, yatırım konusu taşınmazın yüzde 3'ü olacak. İrtifak hakkı tesis edilen ve kullanma izni verilen bu taşınmazlar üzerinde yapılacak faaliyetlerden hasılat payı alınmayacak.

Finansal yeterlilik şartı

Tasarıyla, teknoloji geliştirme bölgesi kurulacak alanda veya bölgenin bulunduğu ilde; üniversite, yüksek teknoloji enstitüsü, kamu AR-GE merkez ya da enstitüsünün olması, sanayi potansiyelinin bulunması ile finansal yeterlilik şartı getiriliyor. Teknoloji geliştirme bölgesi yönetici şirketinde, kooperatifler ile TESK'e bağlı birlik ve odaların da yer almasına imkan sağlayan tasarı, yerel yönetimlerin de yönetici şirkete ortak olabilmesinin yolunu açıyor. Yönetici şirket, teknoloji geliştirme bölgesine ait her türlü alt yapı ve üst yapı hizmetlerini yürütecek; kuluçka merkezi ve teknoloji transfer ofislerinin kurulması, bölgenin amacına uygun yönetilmesinden sorumlu olacak.

Yönetici şirketin amacı doğrultusunda faaliyet göstermediğinin tespiti halinde, bakanlık mahkemeye başvurarak, yönetici şirketin yönetim kurulu üyelerinin görevlerinin sona erdirilmesini, şirketin yönetimi için kayyum tayin edilmesini ve yönetici şirketin tasfiyesini isteyebilecek. Yönetici şirket ortaklarından üniversiteler, yüksek teknoloji enstitüleri ya da kamu AR-GE merkez veya enstitüleri, yönetici şirkete taahhüt ettikleri sermaye payını, döner sermaye gelirlerinden ödeyebilecek. Teknoloji geliştirme bölgelerinde ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde yabancı uyruklu yönetici ve vasıflı Ar-Ge personeli çalıştırılabilecek.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/teknoloji-gelistirme-bolgelerine-yeni-duzenleme_80217.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!