Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Enerji Birliği Fırsatlar Birliği Olacak'

İklim ve Enerjiden Sorumlu AB Komisyonu Üyesi Canete, Enerji Birliği'nin "yaptırımlar değil fırsatlar birliği" olacağını belirterek, 'AB ve Türkiye arasında enerjide çok önemli fırsatlar var' dedi.

yapi.com.tr/AA
'Enerji Birliği Fırsatlar Birliği Olacak'

İklim ve Enerjiden Sorumlu AB Komisyonu Üyesi Miguel Arias Canete, Enerji Birliği'nin "yaptırımlar değil fırsatlar birliği" olacağını ve Avrupa sınırlarının ötesine geçeceğini belirterek, "AB ve Türkiye arasında enerjide işbirliği açısından çok önemli fırsatlar var. Türkiye ile bu fırsatların gerçekleştirilebilmesi için çalışacağım" dedi.

Canete, AB'nin Enerji Birliği Projesi ve Türkiye'nin, Avrupa için enerjideki önemine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Türkiye'ye temmuzda yapacakları ziyarette, Yüksek Düzeyli Enerji Diyaloğu'nun ilk toplantısının gerçekleştirileceğini ifade eden Canete, AB'yi kendisinin temsil edeceğini belirtti. Canete, toplantıda elektrik, doğalgaz, nükleer ve yenilenebilir enerji gibi birçok konunun ele alınacağını dile getirerek, "AB ve Türkiye arasında enerjide işbirliği açısından çok önemli fırsatlar var. Türkiye ile bu fırsatların gerçekleştirilebilmesi için çalışacağım. Enerji Birliği Projesi, AB sınırlarının ötesine geçen bir proje. Türkiye enerji geçiş hattında bulunan bir ülke olduğu için, AB, Türkiye ile stratejik enerji ortaklığı kurmak konusunda oldukça azimli" diye konuştu.

'Uyumsuzlukları cezalandırabilecek'

Enerji Birliği Projesi'nin herhangi bir ülkeye karşı geliştirilmediğini, ülkelerin hem enerji kaynaklarını hem de tedarikçilerini çeşitlendirmesini amaçlayan bir proje olduğunu anlatan Canete, şöyle devam etti:

"Enerji Birliği fırsatlar birliği olacak, yaptırımlar değil. Ben gerekli kuralların uygulanmasında kişisel olarak etkin bir rol alacağım fakat yasanın uygulanması konusunda meydana gelebilecek herhangi bir uyumsuzluk cezalandırılabilecek. Geçen ay tüm AB liderleri olarak Birliği desteklemeye karar verdik. Birliği oluşturmanın ilk adımı ise gerekli kanunların uygulanmasından geçiyor."

Canete, Enerji Birliği'nin asıl amacının tüm enerji kaynaklarının serbestçe kullanımını sağlamak olduğunu, bunun için tek bir piyasa oluşturulması gerektiğini belirterek, "Bu piyasayı oluşturmak için kararlıyım" dedi.

Avrupa ve özellikle Almanya'da petrol, doğalgaz ve kaya gazı çıkarma yasağının kaldırılmasına da değinen Canete, bu kaynakları çıkaracak ülkelerin AB mevzuatı çerçevesinde hareket etmesi gerektiğini hatırlattı. Canete, şunları kaydetti:

"Avrupa'nın ne kadar ankonvansiyonel potansiyeli var, henüz bilmiyoruz. Ancak arama projeleri tamamlandığında bu kaynakların ekonomik olarak üretilip üretilemeyeceğini göreceğiz. Kaya gazı çalışmalarına izin verecek tüm ülkeler geçen yıl Avrupa Komisyonu tarafından kabul edilen yüksek çevre standartlarına uymak zorundalar. Almanya'daki ulusal planı yakından izliyoruz. En iyi teknolojinin nasıl kullanılacağını belirleyeceğimiz ve bunun çevresel etkilerini gözlemleyeceğimiz süreci zaten başlattık."

http://www.yapi.com.tr/haberler/enerji-birligi-firsatlar-birligi-olacak_130294.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!