Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Temeli Atıldı Ama Adı Hala Sır!

KDV dahil 26 milyar 142 milyon Euro’luk yapım, işletme ve devir bedeliyle ihalesi yapılan 3. Havalimanı’nın adının temel atma töreninde Başbakan Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyordu. İnşaatı için 10.2 milyar Euro harcanacağı belirtilen projenin temeli atıldı ama adı sır kaldı.

yapi.com.tr
Temeli Atıldı Ama Adı Hala Sır!

Hürriyet Gazetesi'nden Mustafa Küçük'ün haberine göre; Başbakan Tayyip Erdoğan 3. Havalimanı’nın temelini attı. Ancak, dev projenin adını açıklamadı. İnşaat ve işletme ihale bedeli toplamı 26.1 milyar Euro (KDV Dahil) olan projenin ilk etabı 70-90 milyon yolcu kapasiteli olacak. Tüm etaplar tamamlandığında 150 milyon kapasiteyle dünyanın en büyük havalimanı olacak.

Türkiye tarihi bir anı yaşıyor

Temel atma töreninde  Erdoğan özetle şunları söyledi:“Bugün sadece İstanbul değil, Türkiye tarihi bir anı yaşıyor. 6 kıtanın, bütün dünyanın en büyük havalimanı işte bugün burada yükselmeye başlıyor. Şahsen bu tarihi ana şahitlik etmenin bahtiyarlığı içindeyim. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bugüne nice büyük projelere şahitlik etti ancak bu proje çok farklı bir yerde duruyor. Büyüklüğüyle, kapasitesiyle önemi ile cumhuriyet tarihimizin en büyük projelerinden biri.” Başbakan Erdoğan, projeyle ilgili şu detayları aktardı: “76.5 milyon metrekarelik bir alan üzerine inşa ediliyor. Bu büyük bölge üzerinde 1 milyon 471 bin metrekare genişliğinde kapalı alan bulunacak. Bu boyutları ile dünyanın en büyüğü. 6 bağımsız pisti ile 500 uçak kapasitesiyle 70 bin araçlık otoparkıyla özellikle de yıllık 150 milyon yolcu kapasitesiyle yine bu havalimanı dünyanın ne büyüğü olacak. Bu millete bu yakışır, bu ülkeye bu yakışır. Sadece havalimanı değil adeta şehir inşa ediyoruz".

Başbakan Tayyip Erdoğan, ihaleyi alan firma temsilcileriyle temeli attı; “Bugün biz sadece bir havalimanı değil aslında zafer anıtı inşa ediyoruz. Milletin özgüvenini inşa ediyoruz” dedi.

Engelsiz ve yeşil

"Bir şehirde olması gereken ne varsa bu havalimanında bunları hepsi olacak. Çevreci, engelsiz ve yeşil bir havalimanı olarak inşa edilecek, hizmet verecek. Sadece büyüklüğüyle değil yeşiliyle, sosyal alt yapısıyla dünyanın en modern havalimanını Türkiye’ye, inşallah dünyaya kazandırmış olacağız. Doğu ile Batı, Kuzey ile Güney arasında çok önemli bir merkez haline gelecek. Türkiye’nin ticareti daha da canlanacak ekonomisi daha da büyüyecek. Kamu kaynaklarıyla değil özel sektörümüzün kaynaklarıyla yap işlet devret modeliyle inşa edilecek. Bu yatırımın bugün burada temelini atarken 77 milyonun her bir ferdinin gurur duymasını özellikle arzuluyorum. Burada yapılan yatırım gelirken gördünüz. Çevrede gördüğünüz iş makineleri 5’te 1’i. İş makineleri gemilerle geliyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/temeli-atildi-ama-adi-hala-sir_121028.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!