Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

2.5 Milyon Ağacın Kesileceği 3. Havaalanına Singapur Modeli

Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habip Soluk, İstanbul'a yapılacak üçüncü havaalanı için 2.5 milyon ağacın kesileceğini ya da taşınacağını açıklarken, havaalanını yapacak konsorsiyumun sözcüsü Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, havaalanının çevreci bir anlayışla yapılacağını, bunun için Singapur'u örnek alabileceklerini söyledi.

yapi.com.tr
2.5 Milyon Ağacın Kesileceği 3. Havaalanına Singapur Modeli

Hürriyet'in haberine göre, İstanbul'a yapılacak üçüncü havaalanı ihalesini 22 milyar 152 milyon avro artı KDV ile alan Limak-Cengiz-Mapa-Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu'nun sözcüsü Nihat Özdemir, dünyadaki tüm havaalanlarını incelediklerini ve İstanbul'a farklı teması olan bir alan kazandıracaklarını belirterek, kamuoyuna bazı sürprizleri olacağını söyledi.

Yeni havalimanının çevreci olacağını vurgulayan Özdemir, "Mümkünse hiç ağaç kesmeden yapmak istiyoruz. Aksine en çok ağacın olduğu bir havalimanı yapmak istiyoruz. Dünyada çevreci havalimanlarını araştırdık. Singapur çok güzel, yemyeşil bir alana sahip. Orayı örnek alabiliriz. Hatta yeşil sertifika üzerinde duruyoruz. Aksi bir durum olursa Gezi Parkı'ndaki çevreciler gelip gösteri yapabilirler" dedi.

"Kredi için bize geliyorlar"

Havaalanı için gerekli olan 22 milyar avroyu nasıl bulacakları sorumuza ise Özdemir, "Finansman modeli dünyanın ilgisini çekiyor. Öyle ki Uzakdoğu'dan Çin'e ABD'ye kadar Körfez dahil büyük ilgi görüyor. Bizzat randevu alıp, ziyarete geliyorlar" dedi.

Özdemir, 22 milyarı tek bir kalemde bulmak zorunda olmadıklarını belirtirken, 1.faz için 7.5 milyar avro gerektiğini belirtirken, "Bunu kolay bulacağımızı biliyoruz. Çünkü piyasaya çıktığımızda en önemli kaldıracımız 6.3 milyar avroluk yolcu garantisi paketi olacak. Adeta devlet garantisiyle kredi arayacağız. Bu Devlet Hava Meydanları'nın bize ödeyeceği 6.3 milyar avro garanti paradır" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2-5-milyon-agacin-kesilecegi-3-havaalanina-singapur-modeli_109603.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!