Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Temiz Hava Eylem Planı Hazır: İşte 3 Yıllık Yol Haritası!

İzmir Valiliği başkanlığında oluşturulan komisyon kentin temiz hava eylem planını hazırlayarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderdi. Plana göre kurumlar kendi yetki ve sorumluluk alanlarına göre çalışmalar yapacak.

yapi.com.tr
Temiz Hava Eylem Planı Hazır: İşte 3 Yıllık Yol Haritası!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile il müdürlüklerine verilen Temiz Hava Eylem Planı hazırlama görevi kapsamında İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce İzmir ilinde hava kalitesinin arttırılması için yapılacaklar belirlendi.

Valilik başkanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü koordinasyonunda oluşturulan komisyonda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, DEÜ Çevre Mühendisliği Bölümü, Ege Üniversitesi Çevre Bilimleri Araştırma Merkezi,  İl Emniyet Müdürlüğü,  il Jandarma Komutanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, İzmir Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü, Çevre Mühendisleri Odası,  ESHOT Genel Müdürlüğü, Odun ve Kömürcüler Odası, İzmirgaz A.Ş., İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası yer aldı.

Hazırlanan Temiz Hava Eylem Planı’nda İzmir’in genel durumu masaya yatırılırken, 8 adet hava kalitesi izleme istasyonlarının aylık, yıllık ve kış dönemlerinin 24 saatlik ortalamalarından mevcut durum tespiti yapılacak. Ayrıca meteoroloji verileri, kurum/kuruluşlarca yapılan çalışmalar ve alınabilecek önlemler ve bu önlemlere ilişkin uygulama takvimi ile ilgili belgeler yer alacak. Planın emisyon envanteri ve bu veriye bağlı olarak hazırlanan gridleme, modelleme ve hava kirliliği dağılım haritaları çalışmalarını içeren 2. bölümünde İstanbul Teknik Üniversitesi ile birlikte çalışıldı.

Önce kentsel dönüşüm

Plana göre ilk olarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı'nda çalışmalara başlanırken gerekli dönüşüm çalışmalarının yapılması ile doğalgaz kullanım oranının arttırılması için çalışmaların yapılması sağlanacak. Kentsel dönüşüm ile birlikte binalarda ısı yalıtımı yapılması sağlanacak. Ayrıca Mahalli Çevre Kurulu’nda yaz sezonu boyunca sıcak su temini amacıyla kalorifer kazanlarının yakılmamasına, güneş enerjisi ile jeotermal vb. kaynakların kullanımının teşvik edilmesi, hususunda alınan karar ile ısınma kaynaklı kirliliğin azaltılması işlemi yapılacak.

Temiz Hava Eylem Planı, İzmir Valisi Erol Ayyıldız ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tarafından onaylanırken  plan Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderildi.

Komisyon üyelerinin görüşleri doğrultusunda hazırlanan plan diğer illere örnek planı olarak gösterildi. Ayrıca İzmir İli Bölgesi Temiz Hava Merkezi de tamamlandı. Bu merkezde İzmir, Denizli Manisa, Aydın, Muğla, Uşak illerinde kurulma işlemleri devam eden Hava Kalitesi İzleme İstasyonlarında ölçümlenen veriler toplanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/temiz-hava-eylem-plani-hazir-iste-3-yillik-yol-haritasi_151572.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!