Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tepe Betopan’dan Yeni Yatırım

Bilkent Holding bünyesindeki şirketlerden Tepe Betopan, Fiber Cement Levha üretim hattı yatırımı için Avrupalı FCM Bell firması ile anlaşma imzaladı. Üretim hattının gerçekleşeceği fabrika için 30 milyon dolar yatırım planlayan Tepe Betopan, fabrikasını Ankara 2. Organize Sanayi Bölgesindeki 65 dönümlük arsası üzerine konumlandıracak.

yapi.com.tr
  • Tepe Betopan’dan Yeni Yatırım
  • Tepe Betopan’dan Yeni Yatırım
  • Tepe Betopan’dan Yeni Yatırım
  • Tepe Betopan’dan Yeni Yatırım
  • Tepe Betopan’dan Yeni Yatırım
  • Tepe Betopan’dan Yeni Yatırım
  • Tepe Betopan’dan Yeni Yatırım

35 bin metrekare kapalı alana kurulacak  ve en son Fiber Cement üretim teknolojisine sahip olacak yeni tesisin makine ve cihazlarının bir kısmı yerli üreticiler tarafından imal edilecek. Hem yabancı hem de yerli sanayiden tedarik edilen makinelerle Betopan tarafından satın alınan en son teknolojinin kullanılacağı tesisin sektörde örnek teşkil etmesi hedefleniyor.

Tepe Betopan Yönetim Kurulu Başkanı İlhan İl yaptığı açıklamada, Tepe Betopan'ın halen mevcut çimentolu yonga levha üretim hattında 175 kişiye istihdam imkanı sağladığını ve yeni tesisin devreye girmesi ile birlikte bu sayıyı 250 kişiye çıkarmayı planladıklarını belirtti.

Halen 40’dan fazla ülkeye ihracat yapıldığına dikkat çeken İl, yeni yatırımla birlikte bu sayıyı arttırarak iç piyasa talebini karşılamayı ve ithal ikamesi yoluyla cari açığın azalmasına katkı sağlamayı hedeflediklerini ifade etti.Yeni yapılan yatırımla ve her iki üretim hattının aynı tesis içinde kurulması sonucunda çevreye daha duyarlı, yurtiçi ve yurtdışı talebini karşılayabilecek kapasitede bir tesis ile ürün yelpazesini zenginleştireceklerini açıklayan İl, iki farklı levhayı üretebilen dünyanın sayılı firmalarından biri olacaklarını belirtti.

Konuşmasında Japonya'da yaşanan büyük depremler ve yangınlar sonrası çıkarılan yönetmeliklere değinen İl, Japon hükümetinin çıkarttığı yeni yasal düzenlemelerde bu levhaların kullanılmasının teşvik edildiğini anlattı.

Betona dayalı ve daha muhafazakar inşaat sanayilerine sahip ülkelerde bu levhaların kullanımına yönelik değişimlerin daha yavaş olduğunu ifade eden İl, bulunduğu coğrafya nedeniyle sık sık yıkıcı doğa olaylarına maruz kalan Türkiye'de de bu levhalarla yapılacak güvenli barınma yerleri seçeneğinin olduğunun anlaşılmaya başladığını söyledi. Yeni yatırımın gerçekleştirilmesi ile yerel ve artan dış pazar taleplerini karşılayacak kapasite oluşturulacağını belirten İl, elde edilen ürünlerle yenilenen dış cephelerin uzun yıllar kullanılabilmesi mümkün olduğundan ulusal bazda tasarrufa da faydası olacağını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tepe-betopandan-yeni-yatirim_104121.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!