Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Teşvik Sistemiyle, AB Tanımlı KOBİ Sistemi'ni Getiriyoruz''

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Teşvik Sistemi'nin, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren geçerli olacağını bildirdi.

yapi.com.tr / AA
''Teşvik Sistemiyle, AB Tanımlı KOBİ Sistemi'ni Getiriyoruz''

Foto: Muammer Tan (AA)

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda, Yeni Teşvik Sistemi'ni oda ve borsa başkanlarına anlattı.

Çağlayan, toplantıda yaptığı konuşmada, Teşvik Sistemi'nin geçerliliğiyle ilgili çeşitli sorular bulunduğunu kaydederek, ''Bu konuda, Sayın Başbakanımız ne ifade etmişlerse, o geçerli olacaktır. Teşvik Sistemi, 1 Ocak 2012'den yani neredeyse 4 ay geriye gitmek suretiyle geçerli olacak'' dedi.

Teşvik sistemini 4 bacaklı yaptıklarını, 3 bacağın bu sistemi taşımakta zorlandığını ifade eden Çağlayan, yeni Teşvik Sistemi'nin bölgesel teşvik uygulaması, büyük ölçekli yatırımlar ve stratejik yatırımlar çerçevesinde gerçekleştirildiğini kaydetti.

Bakan Çağlayan, yatırım, üretim, istihdam ve ihracat dörtlüsünün bir bütün halinde sağlaması gereken yatırımların yolunun açılması gerektiğine işaret ederek, Teşvik Sistemi kapsamında, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, faiz desteği, yatırım desteği, işveren SSK primi desteğinin bulunduğunu söyledi.

Türkiye'nin en geri kalmış illerine, emek yoğun sektörleri göndererek, istihdam sağlanmasının amaçlandığını kaydeden Çağlayan, ''Amaç, insanların doğduğu yerden doyacağı bir sistemin hazırlanması'' dedi.

Teşvik Sistemi'nin, birçok yeniliği getirdiğini belirten Çağlayan, KOBİ tanımında önemli makas değişikliği yapıldığını ve ''AB Tanımlı KOBİ Sistemi''nin getirildiğini söyledi. Bakan Çağlayan, ''AB Tanımlı KOBİ Sistemi ile en önemli etkiyi demir çelik sektörü yaşayacak. Demir çelik sektörü başta olmak üzere, teşvik sistemine giremeyen birçok sektör bu kapsamda kendi yerini alacak'' diye konuştu.

Mevcut KOBİ tanımında, ''250 kişiden az olacak, yıllık net satış hasılatı 11 milyon avro olacak'' şartının bulunduğunu hatırlatan Çağlayan, yeni düzenlemeyle 250 kişinin aynen korunduğunu, bilanço, net satış hasılatı ile beraber mevcut sistemin 4 kat daha büyütüldüğünü kaydetti.

''800'e yakın talep geldi''

Yeni Teşvik Sistemi'nin, somut verilerle ve özel sektörden gelen yaklaşık 800'e yakın talebin tek tek taranmasıyla oluşturulduğunu belirten Çağlayan, ''Önümüzdeki hafta TBMM'ye teşvikle ilgili Vergi Kanunu'nda yapılacak üç değişiklik, sosyal güvenlikte yapılacak bir değişiklik tasarısı gidecek. Yeni Teşvik Sistemi'ni bu ay sonuna kadar uygulamaya sokacağız'' dedi.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/tesvik-sistemiyle-ab-tanimli-kobi-sistemini-getiriyoruz_91544.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!