Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yatırım Teşvik Sistemi Emin Adımlarla İlerliyor

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yatırım teşvik sisteminin emin adımlarla ilerlediğini belirterek, 2013 Ocak-Eylül döneminde düzenlenen teşvik belgelerinin, adet bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21, öngörülen sabit yatırım tutarının yüzde 58, öngörülen istihdamın da yüzde 37 arttığını bildirdi.

yapi.com.tr / AA
Yatırım Teşvik Sistemi Emin Adımlarla İlerliyor

Zafer Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, Eylül ayı yatırım teşvik verilerini değerlendirdi. Bu yılın 9 ayında öngörülen sabit yatırım tutarı 55,2 milyar lira olan 3 bin 710 adet yatırım teşvik belgesinin düzenlendiğini ifade eden Çağlayan, bu belgelerin öngördüğü istihdamın 132 bin 649 olduğunu kaydetti. Çağlayan, bu dönemde başta 5. ve 6. bölgede olmak üzere bütün bölgelerde hem belge adedi hem yatırım tutarı hem de istihdam bazında önemli artışlar kaydedilmesinin, yeni teşvik sisteminin olumlu etkilerinin artarak devam ettiğini gösterdiğini bildirdi. Çağlayan, şunları kaydetti:

"Eylül'de 344 yatırım teşvik belgesi düzenlenmiş olup, söz konusu belgelerde öngörülen sabit yatırım tutarı 4,9 milyar lira, öngörülen istihdam 11 bin 527'dir. Eylülde düzenlenen teşvik belgelerinin 329'u yerli, 15'i uluslararası sermayeli şirketler için düzenlenmiştir. 4,9 milyar toplam sabit yatırımın 779 milyon lirasının uluslararası sermayeli, 4,1 milyar lirasının ise yerli sermayeli şirketler tarafından gerçekleştirilmesi öngörülmektedir".

Eylül'de düzenlenen yatırım teşvik belgelerinin sektörel dağılımında öngörülen 4,9 milyar liralık toplam sabit yatırım tutarının yüzde 34'ünün 1,7 milyar lira ile madencilik sektöründe olduğunu ifade eden Çağlayan, hizmetler sektörünün payının yüzde 33 (1,6 milyar lira), imalat sektörünün payının yüzde 24 (1,2 milyar lira), enerji sektörünün payının ise yüzde 9 (440 milyon lira) seviyesinde olduğunu bildirdi.

2013 Ocak-Eylül dönemi

Bu yılın 9 ayında toplam sabit yatırım tutarı 55,2 milyar lira olan toplam 3 bin 710 yatırım teşvik belgesi düzenlendiğini ve öngörülen istihdamın 132 bin 649 olduğunu belirten Çağlayan, bu dönemde düzenlenen yatırım teşvik belgelerinin 3 bin 525'inin yerli, 185'inin uluslararası sermayeli şirketler tarafından alındığını ifade etti. Çağlayan, aynı dönemdeki toplam sabit yatırım tutarının 46,4 milyar lirasının yerli, 8,8 milyar lirasının ise uluslararası sermayeli şirketler tarafından gerçekleştirilmesinin öngörüldüğünü bildirdi.

Söz konusu dönemde düzenlenen teşvik belgelerinin adet bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21, öngörülen sabit yatırım tutarında  yüzde 58, öngörülen istihdamda da yüzde 37 arttığına dikkati çeken Çağlayan, şöyle devam etti:

"Ocak-Eylül döneminde verilen yatırım teşvik belgelerinde öngörülen 55,2 milyar liralık toplam sabit yatırım tutarının yüzde 40'ı (22,2 milyar lira) imalat, yüzde 24'ü (13,3 milyar lira) enerji, yüzde 23,6'sı (13 milyar lira) hizmetler, yüzde 12'si (6,8 milyar lira) ise madencilik sektöründedir. İmalat sektörü içerisindeki ilk üç sırada; 4,9 milyar lira ile dokuma ve giyim, 3,8 milyar lira ile otomotiv ve 2,1 milyar lira ile gıda ve içecek sektörleri yer almaktadır."

Belge adedi bazında en fazla artış 5. bölgede

Belge adedi bazında yüzde 58'lik artışla 5. bölgenin ilk sırada, yüzde 48'lik artışla 6. bölgenin ikinci sırada yer aldığını belirten Çağlayan, yatırım tutarı açısından ise yüzde 111'lik artışla 6. bölgenin ilk sırada yer aldığını kaydetti. Çağlayan, istihdam açısından ise yüzde 58'lik artışla yine 5. bölgenin ilk sırada yer aldığını ifade etti.

Bakan Çağlayan, yeni teşvik sistemine geçilen 20 Haziran 2012'den 2013 Eylül sonuna kadarki dönemde 93,2 milyar lira tutarında 6 bin 216 adet yatırım teşvik belgesi düzenlendiğini, bu belgelerin 79,5 milyar lira tutarındaki 5 bin 876 adedinin yerli, 13,7 milyar lira tutarındaki 340 adedinin ise uluslararası sermayeli şirketler tarafından alındığını belirtti.

Aynı dönemde düzenlenen teşvik belgelerinde 229 bin 745 kişilik istihdam öngörüldüğüne işaret eden Çağlayan, "Öngörülen istihdamın 209 bin 627'si yerli sermayeli şirketlere, 20 bin 118'i uluslararası sermayeli şirketlere aittir. Yeni teşvik sistemi döneminde düzenlenen 6 bin 216 adet yatırım teşvik belgesinin 3 bin 549 adedi bölgesel, 24 adedi büyük ölçekli, 2 bin 634 adedi genel, 9 adedi ise stratejik mahiyete sahiptir. Yatırım teşvik belgelerinde öngörülen toplam 93,2 milyar liralık sabit yatırım tutarının 43,8 milyar lirası bölgesel, 3,9 milyar lirası büyük ölçekli, 36 milyar lirası genel, 9,5 milyar lirası ise stratejik mahiyetteki yatırımlara aittir" ifadelerini kullandı.

Çağlayan, yeni teşvik sistemi döneminde düzenlenen yatırım teşvik belgelerinde öngörülen 93,2 milyar liralık toplam sabit yatırım tutarının 43,4 milyar lirasının imalat, 21,9 milyar lirasının hizmetler, 19,7 milyar lirasının enerji ve 8,2 milyar lirasının madencilik sektöründe olduğunu belirtti. Yüzde 47'lik pay ile ilk sırada yer alan imalat sektörü içerisindeki yatırımlarda ilk üç sırada 9 milyar lira ile kimya, 7,7 milyar lira ile dokuma ve giyim ve 6,2 milyar lira ile otomotiv sektörlerinin yer aldığını ifade eden Çağlayan, hizmetler sektörü içerisindeki yatırımlarda da ilk üç sırada 6,2 milyar lira ile turizm, 4 milyar lira ile ulaştırma ve 3,6 milyar lira ile depolama sektörlerinin yer aldığını kaydetti.

Bakan Çağlayan, "Yatırım teşvik belgesi düzenlenen yatırımların faaliyete geçmesi ile bölgelerarası gelişmişlik farkları giderilecek, sağlanan istihdam, gerçekleştirilen üretim ile ihracatta artış yaşanacaktır. Yeni teşvik sisteminde belge düzenlenen stratejik yatırımların faaliyete geçmesi ile birlikte cari açığın daha da düşürülmesi noktasında önemli adımlar atılacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yatirim-tesvik-sistemi-emin-adimlarla-ilerliyor_113346.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!