Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

THBB’den Beton Ar-Ge ve Danışma Merkezi

İstanbul Kalkınma Ajansının (İSTKA) Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı kapsamında çalışmaları yürütülen “Türkiye Hazır Beton Birliği Beton Araştırma Geliştirme ve Teknoloji Danışma Merkezi” projesi, Türkiye’yi beton Ar-Ge’sinde önemli bir merkez hâline getiriyor.

yapi.com.tr
THBB’den Beton Ar-Ge ve Danışma Merkezi

Yapılan araştırmalar deprem yıkımlarının önemli nedenlerinden birinin standart dışı beton kullanılması, uygulama ve proje hataları olduğunu ortaya koyuyor. Türkiye’de nüfusun yüzde 70’ten fazlasının “deprem tehlikesi yüksek” bölgelerde yaşadığı ve 6,7 milyon konutun depreme dayanıksız olduğu ve yenilenmesi gerektiği biliniyor.

Depreme karşı dayanıklı yapılaşmanın ve kentsel dönüşümün gündemde olduğu son yıllarda ileri seviyede analizler yapabilen ve sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilen bir araştırma merkezi ihtiyacı doğdu.

Bu gelişmeler doğrultusunda önemli bir projeye imza atılarak, İstanbul Kalkınma Ajansının (İSTKA) Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı kapsamında “Türkiye Hazır Beton Birliği Beton Araştırma Geliştirme ve Teknoloji Danışma Merkezi” kuruldu.

Özel Ar-Ge ve teknoloji danışmanlığı ihtiyaçlarına cevap verilecek
Merkez, hem İstanbul’un beton kalitesinin belirlenmesinde ileri seviye testlerin yapılabilirliğini sağlamayı hem de inşaat ve hazır beton sektörlerinin özel Ar-Ge ve teknoloji danışmanlığı ihtiyaçlarına cevap vermeyi amaçlıyor. Merkez, sektörün ve bütün paydaşların ortak kullanımına açık ileri düzey beton araştırmaları yapabilen, yenilikçi ve uzun ömürlü beton üretim teknikleri geliştiren, nitelikli ve çevreci beton üretimi konusunda danışmanlık yapan bir merkez şeklinde hizmet verecek.

Çevre konusunda da önemli çalışmaların yapılacağı merkezde sektörün ihtiyaçları göz önüne alınarak, atıkların değerlendirilmesi ve alternatif ham maddelerin geliştirilmesine yönelik araştırmalar yürütülebilecek. Proje, Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) bünyesinde, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda çalışan İstanbul Kalkınma Ajansının (İSTKA) Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı desteğiyle, Yıldız Teknik Üniversitesinin ortaklığıyla hayata geçirildi.

İSTAÇ, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi de projeye iştirakçi olarak katkı sundu. Merkezde üretim öncesi ve sonrasında da hizmet verilerek, üreticilere tasarım aşamasında ve ürün uygunluk kontrol safhasında da destek verilebilecek.

Üreticilerin yanı sıra vatandaşlar da merkezden faydalanabilecek
Merkez, müteahhitlere, hazır beton, prekast beton, çimento, agrega, kimyasal katkı ve mineral katkı üreticilerine, binalarındaki beton kalitesinin tespitinde ileri seviye testlere ihtiyaç duyan vatandaşlarımıza ve belediyelere hizmet verecek. Vatandaşlar kendi mevcut binalarından merkezin imkânları ile ya da uzman kuruluşlar tarafından aldırdıkları numunelere analiz yaptırabilecek. Merkez 2019 Kasım ayında hizmet vermeye başlayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/thbbden-beton-ar-ge-ve-danisma-merkezi_175709.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!