Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yavuz Işık, Yeniden THBB Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Seçildi

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), 6 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirdiği 32. Olağan Genel Kurulu’nda yeni Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri’ni seçti.

yapi.com.tr
Yavuz Işık, Yeniden THBB Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Seçildi

Türkiye Hazır Beton Birliği'nin (THBB) yeni Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri'nin seçildiği 32. Olağan Genel Kurul Toplantısı 6 Nisan 2019 tarihinde THBB’nin İstanbul Kavacık’taki merkez binasında yapıldı. Genel Kurul'da konuşan Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, Türkiye Hazır Beton Birliği'nin kurulduğu günden bu yana sektörümüzü ulusal ve uluslararası düzeyde başarıyla temsil ettiğini söyledi.

“Türkiye’nin işsizliği %10’lara çekmesinin yegâne yöntemi inşaat sektörünün desteklenmesidir”
Konuşmasında inşaat sektörüyle ilgili gelişmeleri değerlendiren Yavuz Işık, “2019’a inşaat sektörü iyi başlamamıştır. Türkiye genelinde konut satışları ilk iki ayda, bir önceki yılın aynı ayına göre %21,5 oranında düşüş göstermiştir. İpotekli konut satışları ise çok daha büyük bir oranda düşmüştür. İlk 2 ayda Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %72,7 oranında azalarak yalnızca 15.427 olmuştur. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %10’a gerilemiştir. Bu oranın önceki dört yılda ortalamasının %34 olduğu düşünüldüğünde, mevcut faiz düzeyinin inşaat sektörünü ne derece derinden etkilediğini hepimiz rahatlıkla görebiliriz.” dedi.

İnşaat piyasasındaki gerilemenin istihdam rakamlarında kendini gösterdiğine dikkat çeken Yavuz Işık, “En son açıklanan Aralık ayında inşaat sektörünün istihdamı 1,6 milyona gerilemiştir. 2017 yılının sonunda bu rakam 2 milyonun üzerindeydi. Toplamda bir yılda 440 bin kişilik bir istihdam kaybı söz konusudur. İnşaat sektöründeki daralmaya bağlı olarak inşaat istihdamı geçen yıla kıyasla %21 gerilemiştir. Başka hiçbir sektörde bu boyutta bir gerileme söz konusu değildir. İşte bu yüzden, inşaat sektörüne yönelik acil tedbir alınması gerektiğini her fırsatta ve her platformda dile getiriyoruz. Sanayinin istihdamı, geçen yıla kıyasla %0,7 düşüş göstermiştir. Ekonomi genelindeki işsiz sayısı geçen yıla kıyasla 1 milyon kişi artmıştır. Ekonomideki işsizlik oranı %13,5 olmuştur. Türkiye’nin işsizliği %10’lara çekmesinin yegâne yöntemi inşaat sektörünün desteklenmesidir.” dedi.

“İnşaat sektörü için strateji belgesi hazırlanmasını talep etmekteyiz”
Küresel belirsizliklerin devam etmesi ve iktisadi faaliyetteki yavaşlamaya bağlı olarak 2019 yılında dünya ekonomisinde önemli bir büyüme beklenmediğinin altını çizen Yavuz Işık konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu küresel koşullar altında; ülkemizde ekonomik oyuncuların güvenini kazanacak, bizlere güven verecek, önümüzü açacak, piyasayı rahatlatacak her türlü tedbire ihtiyacımız var. Ekonomi yönetimimizi bu dönemde yanımızda görmek istiyoruz. 2018 nisan ayından bu yana geride kalan 10 aylık süre zarfında inşaat sektörü ve buna bağlı olarak inşaat sektörüne girdi veren imalat sanayileri; zayıf iç talep, yüksek faiz ve ekonomik belirsizlik ile uğraşmaktadır.

Hazır beton üreticileri olarak bizler, inşaattaki bu gerilemeden doğrudan etkilenen belki de ilk sektörüz. Kapsamlı, uzun vadeli, çok yönlü bir yol haritası ortaya konulması gerekmektedir. Önceki yıllarda makine, yurt dışı müteahhitlik, demir-çelik, tekstil-konfeksiyon gibi pek çok sektör için hazırlanmış olan strateji belgesinin bir benzerinin inşaat sektörü için de kapsamlı ve geniş katılımlı olarak hazırlanmasını talep etmekteyiz. Bu yol haritası çerçevesinde tedbirlerin ve desteklerin uygulamaya konulması hayati önemdedir. Sektörün önünü görmesi, güven duyması, yoluna devam etmesi için bunun bir gereklilik olduğu kanaatindeyiz.”        

“Türk hazır beton sektörü olarak sürdürülebilirlik konusunda dünyadaki ilklerden birini başardık”
Türkiye Hazır Beton Birliği ve çalışmaları hakkında bilgiler veren Yavuz Işık, “Türkiye Hazır Beton Birliği dünya çapında gelişmeleri en etkin şekilde takip ederek ülkemize kazandırmaktadır. Dünya ile eş zamanlı olarak sürdürülebilirlik konusuna odaklanarak “Kaynakların Sorumlu Kullanımı Sistemi”ni Türk hazır beton ve çimento sektörlerine sunduk. 2018 yılında hazır beton tesisleri ile çimento fabrikalarının belgelendirilmesine başlayarak Türk hazır beton sektörü olarak sürdürülebilirlik konusunda dünyadaki ilklerden birini başardık.” dedi.

“AR-GE ve teknoloji danışmanlık hizmeti verecek bir merkez kuracağız”
Geçtiğimiz yıl AR-GE konusunda önemli gelişmelere imza attıklarına dikkat çeken Yavuz Işık, “Yapı Malzemeleri Laboratuvarımızın Yıldız Teknik Üniversitesi ortaklığı ile sunduğu “Türkiye Hazır Beton Birliği Beton Araştırma Geliştirme ve Teknoloji Danışma Merkezi” adlı projemiz İstanbul Kalkınma Ajansı İSTKA tarafından başarılı bulundu ve çalışmalarımıza başladık. Proje kapsamında THBB bünyesinde sektörün ve bütün paydaşların ortak kullanımına açık, ileri beton araştırmaları yapabilen AR-GE ve teknoloji danışmanlık hizmeti verecek bir merkez kuracağız.” dedi.

“Çipli Beton uygulaması ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyoruz”
Kısaca “Çipli Beton” adı verilen Elektronik Beton İzleme Sistemi (EBİS) ile ilgili gelişmeleri takip ettiklerini söyleyen Yavuz Işık, “EBİS düzenlemesi, 2018 yılı sonunda yürürlüğe girdi. 2018 yılında sistem yürürlüğe girmeden çalışmalarımıza başladık. Tespitlerimizi ve üyelerimizin karşılaştığı sorunları ve çözüm önerileri ile ilgili farklı raporlar hazırlayarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğüne sunduk. Önerilerimizin büyük çoğunluğu Bakanlık yetkililerince uygun görüldü ve çalışmalar başlatıldı. Konuyla ilgili tüm gelişmeleri yakından takip ederek çalışmalarımıza devam ediyoruz.” dedi.

Türkiye Hazır Beton Birliği'nin üyeleriyle, yönetim kuruluyla, çalışanlarıyla tam bir ekip çalışması sergileyerek önemli projelere imza attığını vurgulayan Yavuz Işık, sözlerini şöyle noktaladı: “Yaptığımız çalışmalarla sektörümüzün çıkarlarını korurken bütün yapılarımızın kalite standartlarına uygun betonla inşa edilmesi için uğraş veriyoruz. Türkiye’deki en önemli sektörlerden birinin temsilcisi olmanın bilinciyle özverili ve disiplinli bir çalışma ortaya koyuyoruz. Ülkemizin en köklü sektörel kuruluşlarından biri olan Türkiye Hazır Beton Birliği 30 yılı aşkın süredir sektörün gelişimi için canla başla çalışıyor. Genel Kurulumuzun ülkemiz ve Birliğimiz adına hayırlı olmasını temenni ediyor ve hepimize verimli bir toplantı diliyorum.”

Genel Kurul'da yeni Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri seçildi. Genel Kurul sonrasında yapılan Yönetim Kurulu toplantısında yapılan görev dağılımında Yavuz Işık yeniden Yönetim Kurulu Başkanlığı'na, Halit İnci Başkan Vekilliği'ne, Cemalettin Danış Muhasip Üyeliğe seçildi. Denetim Kurulu'nun da yapmış olduğu görev dağılımında Ali Ergölen Denetim Kurulu Başkanlığı'na seçildi.

Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri:
- Yiğit Hazır Beton San. Tic. Ltd. Şti. - Yavuz Işık
- İnciler İnş. Tic. ve San. A.Ş. - Halit İnci
- Danış Beton Sıva İnş. San. Tic. A.Ş. - Cemalettin Danış
- Onur İnş. Malz. San. ve Tic. A.Ş. - Mehmet Ali Onur
- Batıbeton San. A.Ş. - Kamil Grebene
- Miltaş Beton ve İnş. Mad. San. Tic. A.Ş. - Adem Genç
- Akçansa Çimento San. ve Tic. A.Ş. - Barış Karahüseyin
- Ulu Beton İnş. ve Taah. San. Tic. Ltd. Şti. - Mustafa Ulucan
- Oyak Beton San. ve Tic. A.Ş. - Erhan Turan
- Yaşar Cihan H.B. İnş. Hafr. Tic. A.Ş. - Fatih Vardar
- Nuh Beton A.Ş. - Onurhan Kiçki
- Kibsaş Karadeniz İnş. ve Beton San. Tic. A.Ş. - Şenol Üçüncü
- Özgüven Müh. Tur. Taah. San. ve Tic. Ltd. Şti. - Elif Özgüven
- Bursa Beton San. ve Tic. A.Ş. - Barbaros Onulay
- Paksoy Hazır Beton San. ve Tic. A.Ş. - Mustafa Kemal Paksoy
 
Türkiye Hazır Beton Birliği Denetim Kurulu Üyeleri:
- Betoçim Çimento ve Bet. Ür. Tic. Ltd. Şti. - Abdürrahim Eksik
- Asdur Beton San. ve Tic. Ltd. Şti. - Mehmet Ali Durmaz
- Çimsa Çimento San. ve Tic. A.Ş. - Ali Ergölen

http://www.yapi.com.tr/haberler/yavuz-isik-yeniden-thbb-yonetim-kurulu-baskanligina-secildi_171942.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!