Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tire Organize Yatırım İçin Gerekli Altyapısını Hazırladı

Tire Organize Sanayi Bölgesi’nin yatırımcıya “Bugün imzayı at, yarın yatırıma başla”imkanını sunduğunu belirten Tire Organize Sanayi Bölgesi Yönetim K

Ticaret Gazetesi/24.10.2002ire Organize Sanayi Bölgesi’nin yatırımcıya “Bugün imzayı at, yarın yatırıma başla”imkanını sunduğunu belirten Tire Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Öztüre, bölgeye tarımsal sanayi yatırımlarını çekmeyi hedeflediklerini söyledi.

Öztüre, “Güçbirliği Holding”in tekstil fabrikası pamuğunu, British American Tobacco”nun fabrikası da tütününü bölgeden alıyor. Bölgede pirinç ve muz dışında herşey yetişiyor” dedi.

Halk Bankası’na olan borçlarını yeniden yapılandıran Tire Organize Sanayi Bölgesi tarımsal sanayi yatırımlarını bekliyor.

Bölgedeki yatırımları basın mensuplarına tanıtmak için bir inceleme gezisi düzenleyen Tire Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Öztüre, 223 sanayi parseline sahip bölgenin özellikle tarımsal sanayi alanında yeni yatırımcı beklediğini dile getirdi. Bölgenin Halk Bankası’na olan faiz hariç toplam 8.5 milyon dolarlık borcun döviz bazında yüzde 7.5 faiz ile 5 yıllık süre içerisinde ödeneceğini söyleyen Öztüre, “2003 Kasım’ına kadar yapılacak ödemeler için rezervimiz var. Yıllık 2.4 milyon dolar aidat toplayacağız. Hiçbir yer satamazsak dahi toplayacağımız aidatlarla hem altyapı yatırımlarını yapıp hem de borçlarımızı ödeyebiliriz. Yapacağımız tüm altyapı yatırımlarını bitirir, alacaklarımızı alırsak borçları çıkarınca 17 milyon dolar arttı duruma geçiyoruz” dedi.

Toplam 3 milyon dolarlık harcama ile bölgenin istenilen altyapı imkanlarına kavuşacağını dile getiren Öztüre, altyapı yatırımlarını hızlandırmak için müteahhitlik sisteminde emanet usule geçeceklerini ifade etti. Bölgenin tanıtımı için Türkiye’nin en büyük 1000 sanayi kuruluşuna broşür ve tanıtım metni gönderdiklerini belirten Öztüre, metrekaresi 16 dolar olan arsaların döviz bazında yüzde 7.5 faiz ile 4 yıl vadeli satışa sunulduğunu söyledi. 4 milyon 63 bin metrekarelik bölgenin 2 milyon 796 bin metrekaresinin sanayi parseli olduğunu ifade eden Öztüre, “Yatırımcılar bugün imzayı atıp yarın yatırımlarına başlayabilir. Su satışına başladık. Elektrik satışına da önümüzdeki günlerde başlayacağız”dedi.

Bölgeye özellikle tarımsal sanayi yatıımlarını çekmeyi planladıklarını açıklayan Öztüre,”223 sanayi parselinin olduğu bölge özellikle tarımsal sanayiye açık. Biz tarımsal sanayi yatırımlarını çekmeyi hedefliyoruz.

Güçbirliği Holding’in tekstil fabrikası pamuğunu, British American Tobacco”nun fabrikası da tütününü bölgeden alıyor. ARS bölgedeki üreticilere Yunan biberi ektirip bu ürünü fabrikasında işliyor. Hatta uluslararası piyasada Yunan firmalarının önüne geçtiler. Ödemiş ve Tire Ovaları’nda muz ve pirinç hariç tüm tarım ürünleri yetişiyor.

Öztüre, bölgede 13 firmanın faaliyette, 11 firmanın da yatırım aşamasında olduğunu belirterek, yatırıma hazırlanan 4 firma ile de sözleşme yapmak üzere olduklarını kaydetti.

ÜRETİMDEKİ FİRMALAR

Güçbirliği Tekstil, British American Tobacco, TGS Beyba Giyim Sanayi, Detaş İnşaat Malzemeleri, Bozetto Kimya Sanayi, Berrak Maden, Omtaş, Vedit Peynircioğlu Süt Ürünleri, Batıçim, Tire Köksal Ticaret Ars Tarım, Atak Yağ, Sadık Güney

YATIRIM AŞAMASINDAKİ FİRMALAR

Adese Optik, Ak Ziraat Tarım Aletleri, Altera Sanayi, Anadolu Akü, Disera Tıbbi Malzeme, Erpa Kahve, Fiber Endüstri, Gülsa Tıbbi Cihaz, Işıldar Peynir, Özbil Tarım, Sunder Deri Sanayi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tire-organize-yatirim-icin-gerekli-altyapisini-hazirladi_2194.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!